Nauka dla Społeczeństwa

25.04.2024
PL EN
18.03.2015 aktualizacja 18.03.2015

Gatunków grzybów jest mniej, niż sądzono

Fot. Fotolia Fot. Fotolia

Dotychczasowe oszacowania, według których na świecie istnieje 1,5–5,1 mln gatunków grzybów, są znacznie przesadzone - oceniają naukowcy w "Science". Potwierdzają też, że największe bogactwo gatunków jest w tropikalnych lasach deszczowych.

W ramach tych badań eksperci z 35 instytucji naukowych zebrali ok. 15 tys. próbek gleby z różnych miejsc na świecie, po czym - korzystając z metod nowej generacji - przebadali w tych próbkach sekwencję DNA.

Taka analiza próbek gleby pozwoliła im zidentyfikować ponad 45 tys. gatunków grzybów. Dotychczas mówiło się, że w skali całej Ziemi może ich być od 1,5 do 2,5 razy więcej (1,5 - 5,1 mln gatunków).

Autorzy badania ustalili, że wzorzec bogactwa gatunkowego grzybów przypomina ogólnie wzorce bogactwa gatunkowego ze świata roślin i zwierząt. W praktyce oznacza to np., że najwięcej gatunków można znaleźć w tropikalnych lasach deszczowych.

W przeszłości często sądzono, że zasada ta nie dotyczy organizmów mikroskopijnych, u których wszystkie formy życia obecne są praktycznie wszędzie, a ich pojawienie się w danym miejscu zależy przede wszystkim od rodzaju podłoża.

W trakcie badań okazało się, że wśród grzybów powszechne jest również zjawisko endemizmu, czyli występowania określonych gatunków (albo rodzajów, itp.) jedynie na ograniczonym obszarze, w jednym jedynym miejscu na Ziemi.

Istnieje też wiele gatunków grzybów rozpowszechnionych na świecie, jak np. pleśnie czy niektóre patogeny zwierząt - zauważa kierujący projektem Leho Tedersoo z Muzeum Historii Naturalnej na estońskim University of Tartu. "Choć rozpowszechnienie gatunków roślin i zwierząt w strefie klimatu umiarkowanego na półkuli północnej jest ograniczone do kontynentów, wiele gatunków grzybów jest tak samo rozprzestrzenionych w Azji, Ameryce Północnej i Europie. To wskazuje, że grzyby mają bardziej wydajny mechanizm rozprzestrzeniania się po świecie: mikroskopijne spory" - mówi Tedersoo.

"Nasze wyniki nie ocalą świata, ale pomogą naukowcom lepiej zrozumieć procesy biologiczne, zachodzące w globalnej skali. Ponieważ bogactwo gatunków i rozprzestrzenienie grzybów zależą głównie od ilości opadów, temperatury i samej roślinności - można zakładać, że zmiany klimatu mają wielki wpływ na ogół grzybów z suchych i chłodnych regionów Ziemi" - powiedział Tedersoo. (PAP)

zan/ agt/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2024