06.07.2020
PL EN
17.04.2015 aktualizacja 17.04.2015

Platformę Współpracy EIT Health Poland powołano w Łodzi

Fot. Fotolia Fot. Fotolia

Platformę Współpracy EIT Health Poland powołały łódzki Uniwersytet Medyczny, Instytut Medycyny Pracy, firma Ericpol oraz Fundacja dla Uniwersytetu Medycznego. Podstawowe założenia platformy to promowanie zdrowego stylu życia i wspieranie procesu aktywnego starzenia.

EIT Health to międzynarodowe konsorcjum wybrane w grudniu 2014 r. przez Europejski Instytut Innowacji i Technologii (EIT) w ramach otwartego naboru dla kolejnych strategicznych partnerstw publiczno-prywatnych (znanych jako Wspólnoty Wiedzy i Innowacji) w obszarze tematycznym – innowacje na rzecz zdrowia i aktywnego starzenia.

Regionalnym partnerem konsorcjum (Innostar) jest Uniwersytet Medyczny w Łodzi, Instytut Medycyny Pracy oraz firma Ericpol. Powołana platforma ma za zadanie stworzyć przestrzeń współpracy biznesu ze światem nauki i edukacji w ramach tzw. Trójkąta Wiedzy i Innowacji. Listy intencyjne o współpracy z platformą podpisali także przedstawiciele miasta i Łódzkiej Agencji Rozwoju Regionalnego.

"To dla naszego regionu ogromna szansa. Chcemy pokazać, że starzejące się społeczeństwo naszego miasta to nie problem, ale wyzwanie. A od tego, jak wykorzystamy obecne możliwości konsorcjum EIT Health, zależy nasza pozycja w Europie i udział w kolejnych Węzłach Wiedzy i Innowacji" – przyznaje prorektor ds. nauki UM w Łodzi prof. Lucyna Woźniak.

Dyrektor ds. programów firmy Ericpol Marek Gajowniczek liczy, że dzięki platformie EIT Health Poland mieszkańcy Polski i regionu łódzkiego w pierwszej kolejności będą mogli wykorzystać innowacyjne rozwiązania wspierające aktywne życie i zdrowe starzenie się.

"Chodzi o to, by u nas wspólnie z instytutami naukowymi i uczelniami szybko wdrażać idee, które zostaną wypracowane we wspólnym europejskim projekcie, jakim jest EIT Health" – dodał.

Według niego jest coraz więcej obszarów, w których informatyka wspiera medycynę, a istotnym elementem "internetu rzeczy" jest oprogramowanie. "Tego typu rozwiązania znajdą istotne zastosowania w służbie zdrowia i profilaktyce medycznej np. opaski SmartBand czy zdalna opieka nad pacjentem wykorzystująca oprogramowanie na urządzenia mobilne" – dodał Gajowniczek.

EIT Health skupia ponad 140 partnerów, którymi są wiodące ośrodki naukowe, uniwersytety, przedsiębiorstwa oraz organizacje pozarządowe z 14 państw Europy.

Wśród kluczowych uczestników tego partnerstwa znajdują się światowe koncerny m.in. Roche, Sanofi Aventis, Philips Electronics, Intel Corporation, a także Towarzystwo Maksa Plancka, Instytut Karolinska, Imperial College w Londynie, uniwersytety w Uppsali, Gent, Cambridge i Oxford.

W ramach projektu działa sześć tzw. centrów doskonałości, ulokowanych w Skandynawii, krajach Beneluksu, Niemczech, Hiszpanii, Francji oraz Wielkiej Brytanii i Irlandii.

Obok nich powołano sieć regionalnych klastrów Innostar, w których podmioty akademickie, medyczne i naukowe współdziałają z biznesem - jednym z nich jest łódzkie partnerstwo. Działają one też na Węgrzech, w Chorwacji, Portugalii, Słowenii i w Walii. Projekty finansowane mają być z budżetu EIT oraz z funduszy UE, m.in. strukturalnych i Horizon 2020.

PAP - Nauka w Polsce

szu/ mrt/

Copyright © Fundacja PAP 2020