Nauka dla Społeczeństwa

25.04.2024
PL EN
22.04.2015 aktualizacja 22.04.2015

39 zespołów zgłoszonych do zawodów European Rover Challenge

Fot. materiały prasowe European Rover Challenge Fot. materiały prasowe European Rover Challenge

39 studenckich drużyn z 12 krajów zgłosiło się do drugiej edycji międzynarodowego konkursu robotów marsjańskich European Rover Challenge. Zgłoszenia przesłały zespoły m.in. z Australii, Indii czy Bangladeszu. Zawody rozgrywane w Podzamczu k. Kielc odbędą się między 5-6 września.

European Rover Challenge (ERC) to konkurs skierowany do studentów, absolwentów oraz pracowników uczelni. Jest europejską wersją znanych na całym świecie zawodów University Rover Challenge (URC), odbywających się w Stanach Zjednoczonych na pustyni Utah. Zadaniem zespołów jest skonstruowanie robota, który będzie rywalizował w symulowanych zadaniach marsjańskich, czyli nawigacyjnych, geologicznych oraz terenowych.

Jak informuje organizator ERC Łukasz Wilczyński z Europejskiej Fundacji Kosmicznej, do drugiej edycji zawodów ERC - ponownie rozgrywanych w Polsce - zgłosiło się 39 drużyn z 12 krajów. Najwięcej - aż 18 - stanowią zespoły z Polski. Wśród nich znaleźli się wielokrotni zwycięzcy amerykańskiej edycji zawodów z Politechniki Białostockiej, czy też zeszłoroczni finaliści ERC z Politechniki Świętokrzyskiej. Do konkursu zgłosiło się też pięć zespołów z Indii, po trzy zespoły z Bangladeszu i USA oraz po dwa zespoły z Egiptu i Kanady. Po jednej studenckiej drużynie zgłosiły: Kolumbia, Australia, Turcja, Włochy, Holandia i Kraj Basków.

"To zdecydowanie rekord w historii podobnych zawodów na całym świecie, gdzie już druga edycja przyciąga tak dużą liczbę zainteresowanych zespołów. Stało się więc faktem, że European Rover Challenge zostało już docenione jako prestiżowe wydarzenie, w którym trzeba wziąć udział, co dodatkowo promuje nasz kraj na mapie interesujących imprez naukowo-technologicznych" - mówi Łukasz Wilczyński.

Zespoły zgłoszone do ERC 2015 czeka teraz weryfikacja nadsyłanych dokumentów technicznych konstrukcji. Oceną materiałów zajmą się specjaliści z sektora kosmicznego. W tym roku do grona jurorów dołączył m.in. prof. Giancarlo Genta z Politechniki Turyńskiej, znany ekspert w dziedzinie robotyki – mówi Piotr Węclewski, przewodniczący jury. Wspierać ich będą polscy specjaliści w dziedzinie teledetekcji, nawigacji satelitarnej czy geologii planetarnej.

Zawodom będzie towarzyszył Piknik Naukowo-Technologiczny, podczas którego firmy oraz instytucje prezentują najnowsze osiągnięcia w dziedzinie nauki i techniki. Zawody ERC zostaną poprzedzone konferencją biznesową Space Days Poland, której celem jest łączenie interesów sektora kosmicznego z firmami i instytucjami z różnych branż, zainteresowanych nawiązaniem relacji handlowych, transferem wypracowanych technologii czy też doświadczeń w zarządzaniu projektami. Organizatorami ERC są: Europejska Fundacja Kosmiczna i Regionalne Centrum Naukowo-Technologiczne z woj. świętokrzyskiego.

W ubiegłorocznych zawodach European Rover Challenge zwyciężył zespół z Politechniki Wrocławskiej z łazikiem Scorpio. Pełna lista zespołów zgłoszonych do tegorocznej edycji jest dostępna na stronie www.roverchallenge.eu

PAP - Nauka w Polsce

ekr/ agt/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2024