15.09.2019
PL EN
01.06.2015 aktualizacja 01.06.2015

Polscy studenci ponownie zwycięzcami zawodów łazików marsjańskich

Fot. Fotolia Fot. Fotolia

Drużyna Legendary Rover Team z Politechniki Rzeszowskiej zwyciężyła w zawodach łazików marsjańskich, które zakończyły się w USA. Trzecie miejsce zajął zespół Scorpio z Politechniki Wrocławskiej. W tym prestiżowym konkursie polscy studenci triumfują już po raz czwarty.

University Rover Challenge (URC) to prestiżowe, międzynarodowe zawody łazików marsjańskich zbudowanych przez studentów. Rozgrywane są na amerykańskiej pustyni w stanie Utah w pobliżu analogu bazy marsjańskiej MDRS.


Zwycięzcą tegorocznej edycji zawodów został zespół Legendary Rover Team z Politechniki Rzeszowskiej. To już kolejny sukces tej drużyny w zawodach, bo w 2014 roku stanęli oni na trzecim stopniu podium. Jak informują organizatorzy konkursu URC, zwycięski łazik Legendary III zdobył 460 punktów na 500 możliwych. Drugi na podium zespół - BYU Mars Rover z amerykańskiego Brigham Young University - Polacy wyprzedzili aż o 89 punktów.


„Mieliśmy kilka awarii. Dzień przed zawodami zapalił się nam łazik - kable dosłownie się zaświeciły. Siedzieliśmy codziennie do bardzo późna. Robiliśmy co tylko mogliśmy, aby w czasie kiedy łazik miał wykonywać zadanie, był w pełnej gotowości. Walczyliśmy do samego końca. Obecnie jesteśmy bardzo zmęczeni, ale też bardzo szczęśliwi” – napisali już po zawodach na Facebooku studenci z Rzeszowa.


Trzecie miejsce w konkursie zajął zespół Scorpio z Politechniki Wrocławskiej. Zbudowany przez nich łazik Srorpio IV uzyskał 364 punkty. W 2013 roku studenci z Wrocławia zajęli w konkursie drugie miejsce. W 2104 roku zwyciężyli w europejskiej edycji zawodów: European Rover Challenge, rozgrywanych w Polsce.

"Po rozdaniu nagród, wraz z sędziami, wybraliśmy się na strome zbocza obok Mars Desert Research Station" – opowiada lider druzyny Szymon Dzwończyk. "Jurorzy stwierdzili, że jeśli naszemu pojazdowi uda się na nie podjechać, to właśnie tam za rok przeniosą konkurencję Terrain Traversing Task - przemieszczanie się po kamienistym, stromym terenie. Na górę o nachyleniu 45 stopni nawet człowiekowi ciężko jest się wspiąć, a nasz łazik majestatycznie pokonywał kolejne metry, aż wjechał na sam szczyt. Nasz sukces bardzo sędziów zaskoczył. A że słowo się rzekło, to możemy się spodziewać, że kolejne edycje konkursu będą jeszcze trudniejsze" – mówi Dzwończyk.


Tuż za podium, na czwartym miejscu, uplasował się łazik #next zbudowany przez studentów z Politechniki Białostockiej. Trzykrotni zwycięzcy URC z Białegostoku, tym razem uzyskali 344 punkty. Szóste miejsce zajał zespół PCz Rover Team z Politechniki Częstochowskiej, a ósme wywalczył łazik  ARES przygotowany przez członków Studenckiego Koła Astronautycznego Politechniki Warszawskiej. Wszystkie zespoły z Polski, które startowały w zawodach, znalazły się w pierwszej dziesiątce konkursu.
 


„Zwycięstwo zespołu z Polski w tych zawodach, staje się powoli nową +świecką tradycją+” – skomentowało na Facebooku Mars Society Polska. Regulamin konkursu URC przewiduje pięć konkurencji, z czego cztery to terenowe zadania, których celem jest m.in. zbadanie danego obszaru pod względem geologicznym oraz możliwości występowania życia. Łazik ma także zastąpić człowieka np. przy konserwacji urządzeń, dostarczyć pakunki we wskazane miejsce i pokonać przeszkody terenowe.

 


Do tegorocznych finałów zgłosiły się 44 zespoły z ośmiu krajów. Do finału ostatecznie zakwalifikowały się 23 drużyny z sześciu krajów. Na pustyni w amerykańskim stanie Utah wystartowało siedem zespołów ze Stanów Zjednoczonych, pięć zespołów z Indii, cztery zespoły z Kanady, po jednej drużynie z Egiptu i Bangladeszu.Zespoły z polskich uczelni biorą udział w konkursie od 2009 roku. Pierwszy sukces polscy studenci osiągnęli w 2011 roku, wówczas łazik Magma2 przygotowany na Politechnice Białostockiej uplasował się na najwyższym stopniu podium. Pierwsze miejsce studenci z Politechniki Białostockiej zajęli ponownie w 2013 i 2014 roku z łazikiem Hyperion i Hyperion 2.
PAP - Nauka w Polsce

ekr/mok/

Copyright © Fundacja PAP 2019