Nauka dla Społeczeństwa

25.04.2024
PL EN
01.06.2015 aktualizacja 01.06.2015

W południowym Iranie odkryto ponad 40 starożytnych stanowisk

Fot. Fotolia Fot. Fotolia

Niemiecko-irański zespół naukowców odkrył w południowym Iranie 42 starożytne stanowiska archeologiczne – informuje serwis internetowy Press TV.

Odkrycia dokonano w pobliżu miasta Faryab w prowincji Kerman, w południowej części kraju.

Archeolodzy z niemieckiego Uniwersytetu Eberharda Karola w Tybindze oraz Irańskiego Centrum Badań Dziedzictwa Kulturalnego i Turystyki, prowadzący od trzech miesięcy badania w rejonie Faryab, odkryli łącznie 42 starożytne kurhany i kopce.

Jak poinformował Nader Alidad-Soleimani, kierujący irańską częścią zespołu, odkryte kopce rozrzucone są na obszarze o powierzchni 8000 kilometrów kwadratowych i pochodzą z różnych okresów, od neolitu przez epokę brązu do początków okresu islamskiego.

Prace badawcze prowadzone są w ramach pierwszego etapu realizacji umowy o współpracy, zawartej w styczniu 2015 roku między Uniwersytetem w Tybindze a Irańskim Centrum Badań Dziedzictwa Kulturalnego i Turystyki, dotyczącej badań archeologicznych i konserwacji starożytnych obiektów przez najbliższe 5 lat.

W pierwszym etapie naukowcy badają ślady kontaktów miedzy starożytną Mezopotamią a kulturami rozwijającymi się w epoce brązu na obszarze południowo-wschodniej Persji.

Obszar dzisiejszej prowincji Kerman ma wielkie znaczenie dla badań archeologicznych, gdyż w tym rejonie rozwijała się w III tysiącleciu p.n.e. kultura Dżiroft – jedna z najważniejszych cywilizacji epoki brązu w całym regionie.

Jak wykazały odkrycia dokonane wcześniej na stanowisku archeologicznym koło dzisiejszego miasta Dżiroft, przedstawiciele tej kultury we wczesnej epoce brązu utrzymywali kontakty z Mezopotamią, kulturą Mohendżo-Daro w dolinie Indusu oraz cywilizacjami Azji Środkowej.

Kolejny etap prac wykopaliskowych w rejonie Faryab rozpocznie się w marcu 2016 roku. (PAP)

jot/jjj/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2024