Nauka dla Społeczeństwa

18.04.2024
PL EN
12.07.2015 aktualizacja 12.07.2015

Pająki potrafią żeglować

Fot. Fotolia Fot. Fotolia

Pająki są znane z używania swoich sieci do szybowania w podmuchach wiatru. Naukowcy zaobserwowali, że niektóre z ich są w stanie także żeglować - inofrmuje NewScientist.

„To było jak złudzenie optyczne” – mówi Morio Hayashi z Muzeum Historii Naturalnej w Londynie, który jako pierwszy zaobserwował zdolność pająków do żeglowania. „Byłem zdumiony, że pospolite pająki, żyjące w naszych ogrodach, mają tak dobrze rozwiniętą umiejętność żeglowania, której nikt wcześniej nie dostrzegł” - opisuje.

Aż do teraz nikt nie zdawał sobie sprawy, że pająki potrafią żeglować, prawdopodobnie dlatego, że gatunki, które wykazują tę umiejętność, należą do małych - zazwyczaj osiagają tylko kilka milimetrów.

Aby dowiedzieć się jak to robią, zespół badawczy złożony m.in. z Morio Hayashiego i Sary Goodacre z University of Nottingham, obserwował zdolność do żeglowania 325 pająków z 21 gatunków. Wszystkie osobniki zostały złapane na chybił trafił w okolicach stawów, jezior i na wyspach w pobliżu Nottingham.

Naukowcy umieścili pojedyncze osobniki w laboratorium, na wypełnionej wodą tacce i użyli małych pompek, żeby wystawić je na podmuchy wiatru wiejącego z prędkością od 3 do 80 centymetrów na sekundę.

Wszystkie pająki były w stanie stać na wodzie dzięki ich wodoodpornym odnóżom. A 201 z nich pokazało swoje żeglarskiej umiejętności.

Najczęściej pająki próbowały łapać wiatr i żeglować tworząc „żagle” z części swoich ciał. Niektóre układały przednie odnóża w kształt litery V, inne wypychały odwłoki w stronę nieba, robiąc coś, co przypominało stanie na rękach na powierzchni wody.

Wystawione na podmuchy wiatru na suchym lądzie, nie przejawiały żadnego z zaobserwowanych zachowań, co sugeruje, że rezerwują je specjalnie do żeglowania. Pająki żeglują tak samo dobrze zarówno po wodach słodkich, jak i słonych, i są w stanie manewrować nawet po wzburzonej powierzchni.

Niektóre badane osobniki tworzyły specyficzne kotwice poprzez wyrzucanie nici pajęczyn, które przyczepiały się do mijanych powierzchni. Dzięki temu pająki mogły wciągać się na wystające z wody obiekty lub na wygodne miejsca do zaokrętowania.

Goodacre uważa, że czynnikiem kluczowym jest wielkość pająków - tylko niezbyt duże osobniki mogą ślizgać się po powierzchni wody – oznacza to, że żeglowanie nie jest powszechną umiejętnością. „Powiedziałabym, że granica leży prawdopodobnie około 5 milimetrów długości” – komentuje naukowiec.

Zespół Goodacre i Hayashiego liczy, że uda mu się zaobserwować pająki żeglujące w swoim naturalnym otoczeniu. Chcą także zbadać, co to zjawisko może znaczyć dla ewolucji i geograficznego występowania gatunku. Może się okazać, że pająki są w stanie podróżować dużo dalej, niż pierwotnie zakładali naukowcy. (PAP)

akr/ pmw/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2024