25.02.2020
PL EN
09.07.2015 aktualizacja 09.07.2015

Białystok/ Ruszyła letnia szkoła języka polskiego dla cudzoziemców

Fot. Fotolia Fot. Fotolia

45 studentów filologii polskiej oraz lektoratów języka polskiego z siedmiu krajów bierze udział w Letniej Szkole Języka i Kultury Polskiej dla cudzoziemców na Uniwersytecie w Białymstoku. Oprócz kursów języka polskiego, zaplanowano też m.in. zwiedzanie regionu.

Letnia szkoła na wydziale filologicznym na białostockiej uczelni organizowana jest po raz trzeci. Od dwóch lat przygotowuje ją działająca przy UwB szkoła języka polskiego Pollando.

W środę zainaugurowano zajęcia, która potrwają do 28 lipca. Kilkudziesięciu studentów może wziąć w nich udział dzięki dotacji z resortu nauki.

Do Białegostoku przyjechało 45 studentów z Azerbejdżanu, Gruzji, Białorusi, Bułgarii, Mołdawii, Ukrainy i Węgier. To osoby studiujące filologię polską, ukraińską, słowiańską, angielską i rosyjską, a także inne kierunki jak lingwistykę stosowaną, socjologię, zarządzanie, ekonomię czy informatykę. Najmłodszy uczestnik ma 19 lat, najstarszy - 39.

Jak powiedziała PAP dr Elżbieta Awramiuk z UwB, taka szkoła to "doskonały sposób promowania języka i kultury polskiej". "Nie ma lepszego; zbiera się grupa młodych ludzi, którzy w jakiś sposób są już zainteresowani tym językiem, a tutaj mają okazję to zintensyfikować tę naukę, a po drugie w takim międzynarodowym gronie pobyć zagranicą" - dodała.

Mówiła, że wyzwaniem dla szkoły letniej jest bariera językowa, bo uczestnicy mają różny poziom znajomości języka polskiego. "Ale nie chodzi tu tylko o przekazywanie wiedzy, a raczej o zachęcenie uczestników do poznawania języka i kultury polskiej" - wskazała Awramiuk.

Jak powiedziała jedna z uczestniczek szkoły Olga z Ukrainy, szkoła to dla niej możliwość nauczenia się języka polskiego, bo wiąże swoją przyszłość z Polską. Chciałaby pracować w miejscu związanym z Polską i Ukrainą.

W ramach szkoły studenci wezmą udział w warsztatach, ćwiczeniach i wykładach z języka polskiego oraz wiedzy o Polsce, które poprowadzą wykładowcy z Uniwersytetu w Białymstoku. Będą też uczestniczyć w warsztatach teatralnych w Teatrze Dramatycznych, zobaczą wystawę w Galerii Arsenał, będą zwiedzać Białystok, Supraśl czy Tykocin.

PAP - Nauka w Polsce

swi/ pz/

Copyright © Fundacja PAP 2020