17.07.2019
PL EN
19.07.2015 aktualizacja 19.07.2015

Wakacje od zdrowia

Fot. Fotolia Fot. Fotolia

Podczas wakacji dzieci pochłaniają więcej cukru i mniej warzyw, a także oglądają więcej telewizji niż przez resztę roku. Potwierdziły to badania amerykańskie przedstawione w "Journal of School Health".

Latem znacznie łatwiej jest o zachowania sprzyjające otyłości - zaznaczają autorzy badania, naukowcy z Mailman School of Public Health na Columbia University.

Jak dodają, w tym czasie zacierają się też normalne różnice stylu życia, obserwowane pomiędzy przedstawicielami dzieci pochodzących z biedniejszych i bogatszych grup społecznych.

Okazało się również, że uczniowie (w każdym wieku i z każdej grupy społecznej) przez cały rok jedzą mniej warzyw i pochłaniają więcej słodkich napojów, a także ruszają się mniej i dłużej przesiadują przed komputerem, niż poziom zalecany przez amerykański Departament Rolnictwa.

Każdego dnia wakacji młodzi ludzie oglądali telewizję średnio o 20 minut dłużej, niż w roku szkolnym, pochłaniali też średnio nadprogramowy litr słodzonych napojów. Skala ich wysiłku fizycznego w zasadzie się nie zmieniła: w wakacje uczniowie byli aktywni fizycznie średnio pięć minut dłużej niż w roku szkolnym.

Uczniowie szkół średnich w wakacje ruszali się wyraźnie więcej niż w roku szkolnym - ale i tak nie tyle, ile się zaleca. Aktywność fizyczną (określaną jako umiarkowana albo intensywna) podejmowała w wakacje częściej zwłaszcza młodzież z rodzin o wyższych dochodach.

Naukowcy doszli do swoich wniosków po analizach danych nt. uczniów klas 1-12. Dane gromadzono w latach 2003-2008 w ramach badania National Health and Nutrition Examination Survey. Badanie objęło niemal 6,5 tys. osób.

Analizując te dane, naukowcy uwzględniali trzy kwestie związane z żywieniem: liczbę kalorii pochłanianych przez dzieci w ciągu dnia, liczbę zjadanych porcji warzyw oraz nadprogramowe porcje cukru. Oceniali też nawyki uczniów związane z ćwiczeniami, czas spędzany przed telewizorem czy komputerem i związane z tym zmiany, jakie następują w wakacje. Porównano dane dla gospodarstw domowych o różnych dochodach.

"Zachowania sprzyjające otyłości w czasie wakacji powszechnieją" - zauważa Y. Claire Wang z Health Policy and Management, jedna z odpowiedzialnych za Program Przeciwdziałania Otyłości, realizowany przez Mailman School of Public Health na Uniwersytecie Columbii (USA).

"Środowisko szkolne pozostaje zasadniczym miejscem, gdzie kształtuje się zdrowe nawyki żywieniowe i gdzie prowadzi się aktywny styl życia. Szkoły mogą grać główną rolę w promocji zdrowego przejścia z roku szkolnego w wakacje" - sugeruje ekspert podkreślając potrzebę włączenia się szkół w działania, których celem jest zwalczanie otyłości. (PAP)

zan/ agt/

Copyright © Fundacja PAP 2019