22.10.2019
PL EN
07.08.2015 aktualizacja 07.08.2015

Bieszczady/ Dzień Żubra w Lutowiskach

Fot. Fotolia Fot. Fotolia

Zawody drwali, zawody strzeleckie, prelekcje, wystawy oraz całonocny festyn przewiduje tegoroczny program "Dnia Żubra", który w sobotę odbędzie się w Lutowiskach w Bieszczadach. W tej gminie bytuje większość spośród ponad 300 bieszczadzkich żubrów.

"Od przeszło pół wieku te zwierzęta są stałym i ważnym elementem codziennego życia gminy i jej mieszkańców" - zaznaczył dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury w Lutowiskach Marek Sokół.

Przypomniał, że "ich powrót, po dwóch stuleciach nieobecności, w Bieszczady był zasługą leśników, myśliwych oraz miłośników przyrody". "Poprzez organizowaną od kilku lat imprezę chcemy to wyeksponować i dowartościować tych ludzi" – powiedział Sokół.

Podkreślił, że "gmina Lutowiska, gdzie lesistość przekracza 90 proc., jest jedną z największych obszarowo gmin w Polsce, przy jednocześnie najniższej gęstości zaludnienia". "Na jeden kilometr kwadratowy przypada tutaj 4,5 osoby" – zauważył.

W Lutowiskach "Dzień Żubra" organizowany jest od dziewięciu lat; w każdej z poprzednich edycji przedsięwzięcia uczestniczyło sześć, siedem tysięcy osób. "Wiele wskazuje na to, że w tym roku będzie podobnie. Oprócz mieszkańców Bieszczad zawsze przyjeżdża także sporo turystów" - dodał Sokół.

W Bieszczadach żyje ponad 300 żubrów; większość stale przebywa w gminie Lutowiska. Na jej terenie we wsi Muczne od trzech lat istnieje także zagroda aklimatyzacyjna dla tych zwierząt. Żubry można tam oglądać z niewielkiej odległości; odwiedziło ją już przeszło ćwierć miliona osób.

Obecnie przebywa tam 11 osobników, które sprowadzono w Bieszczady z Francji, Niemiec i Szwajcarii oraz krajów skandynawskich. Po okresie aklimatyzacji dołączają do stad żyjących na wolności. Są daleko spokrewnione z miejscowymi żubrami. "W sobotę ogłosimy imiona wybrane dla dwóch urodzonych tam w tym roku żubrząt. Na ogłoszony konkurs wpłynęło 700 propozycji" – powiedział rzecznik prasowy Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Krośnie Edward Marszałek.

Rzecznik dodał, że uczestnicy tegorocznego "Dnia Żubra" mogą również wziąć udział w dyktandzie, które będzie opowiadało o dziejach tych zwierząt.

W Bieszczady pierwsze żubry sprowadzono 1963 r. Należą do rasy białowiesko-kaukaskiej.

Są potomkami żubra z Kaukazu i samic bytujących w ogrodach zoologicznych i zwierzyńcach prywatnych. Obecnie znajdują się one wyłącznie w Bieszczadach. W pozostałych ośrodkach w Polsce żyją żubry czystej linii białowieskiej. W Bieszczadach stoją dwa pomniki poświęcone żubrom; jeden znajduje się w Pszczelinach w gminie Lutowiska.

Organizatorami "Dnia Żubra" są miejscowy samorząd oraz leśnicy.

PAP - Nauka w Polsce

kyc/ pz/

Copyright © Fundacja PAP 2019