17.11.2018
PL EN
18.08.2015 aktualizacja 18.08.2015

Ponad 3 mln zł dla popularyzatorów nauki

Fot. Fotolia Fot. Fotolia

W sumie ponad 3 mln zł czeka na popularyzatorów nauki, którzy zwyciężą w kolejnej edycji programu „Ścieżki Kopernika 2.0”. W konkursie organizowanym przez resort nauki wybranych zostanie 16 projektów. Nabór wniosków ma zostać otwarty na początku 2016 r.

"Ścieżki Kopernika 2.0” to program przygotowany specjalnie dla popularyzatorów nauki. Pierwszą edycję programu zrealizowano w 2013 i 2014 roku.

"Chodzi nam o jeszcze większe rozbudzenie zainteresowania nauką, zachęcanie młodzieży do zgłębiania jej tajników oraz pokazania lokalnym społecznościom, w jaki sposób odkrycia naukowe wpływają na codzienne życie" – mówi minister nauki i szkolnictwa wyższego Lena Kolarska-Bobińska.

W "Ścieżkach Kopernika 2.0", podobnie jak w pierwszej edycji, wybranych zostanie 16 projektów, po jednym w każdym z województw. Każdy projekt będzie mógł liczyć na finansowanie w wysokości maksymalnie do 200 tys. zł. Łączny budżet drugiej edycji konkursu wyniesie 3,2 mln zł. W konkursie udział będą mogły wziąć konsorcja, tworzone przez co najmniej jedną uczelnię i jedną organizację pozarządową lub instytucję zajmująca się popularyzacją nauki.

W pierwszej edycji konkursu wzięło udział blisko 4 tys. osób – przede wszystkim uczniów z gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych. W jego ramach toruńscy licealiści zapoznawali się z warsztatem pracy historyka, a w Krakowie stanęła wystawa „Żywe Konstrukcje”. W Łodzi m.in. gimnazjaliści brali udział w innowacyjnych lekcjach chemii, a uczniowie z województwa dolnośląskiego zajęli się problemem zanieczyszczenia światłem.

Program zgłoszono do realizacji w ramach Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój. Nabór wniosków ma zostać otwarty na początku 2016 r., a do realizacji zwycięskich projektów będzie można przystąpić już we wrześniu tego samego roku.

PAP - Nauka w Polsce

ekr/ agt/

Copyright © Fundacja PAP 2018