20.08.2019
PL EN
25.08.2015 aktualizacja 25.08.2015

Prawie 30 Polaków wyrusza do Paryża na mistrzostwa świata w... główkowaniu

Fot. Fotolia Fot. Fotolia

Prawie 30 reprezentantów Polski - m.in. uczniów i studentów - będzie walczyć o medale podczas Międzynarodowych Mistrzostw w Grach Matematycznych i Logicznych. Te prestiżowe zawody w główkowaniu zaczynają się 27 sierpnia w Paryżu.

We Francji zawodnicy wystartują w ośmiu kategoriach wiekowych i zawodowych (m.in. uczniowie szkół podstawowych, gimnazjalnych, ponadgimnazjalnych, studenci oraz dorośli). Skład polskiej reprezentacji – pod wodzą dr. doc. Janusza Górniaka z Politechniki Wrocławskiej – wyłoniły eliminacje organizowane przez Wydział Podstawowych Problemów Techniki PWr i Oddział Wrocławski Polskiego Towarzystwa Matematycznego. O udziale Polaków w zawodach poinformowano na stronie PWr.

W zeszłym roku nasi zawodnicy zdobyli 11 medali, w tym aż pięć złotych. Wieloletni opiekun kadry, Janusz Górniak pytany o to, czy podobnie będzie tym razem, odpowiada: "Z wygłaszaniem takich deklaracji jestem zawsze ostrożny. Nasze początki były skromne, już jeden medal był wielkim sukcesem. Za to ostatnie lata mieliśmy naprawdę udane i tych krążków, nawet złotych było sporo. Przed zawodami jednak zawsze powtarzam, że każdy medal, każde miejsce w pierwszej dziesiątce jest dużym osiągnięciem. W tym roku jedziemy w naprawdę mocnym składzie i można liczyć na niespodzianki, zwłaszcza in plus".

Wśród najprostszych zadań, z którymi zmagali się w tym roku uczestnicy polskich finałów było np. zadanie o tabliczce mnożenia. "Matylda ma przed sobą tabliczkę mnożenia, która zawiera sto wyników mnożeń liczb od 1 do 10 przez liczby od 1 do 10. Ile jest wśród tych stu wyników różnych liczb nieparzystych?"

Wielbiciele łamigłówek zastanawiali się też m.in. nad zagadką o drogę. "Jesteście na skrzyżowaniu i spotykacie kolejno dwie osoby, które pytacie o waszą dalszą drogę. Pierwsza osoba mówi wam: \'Mój przyjaciel poradzi wam niewątpliwie, aby iść na Północ, na Wschód lub, być może, na Zachód, ale nie słuchajcie jego rady!\'. Uprzedzono was, że jedna z tych dwóch osób zawsze kłamie i że druga mówi zawsze prawdę, ale nie wiecie która. Który, spośród czterech kierunków (Południe, Północ, Wschód i Zachód) powinniście wybrać?"

Międzynarodowe Mistrzostwa Francji w Grach Matematycznych i Logicznych, zwane także Mistrzostwami Świata, organizowane są w Paryżu od 1987 roku. Polska reprezentacja uczestniczy w nich od 1992 r. i zdobyła już ponad 100 medali. W zeszłym roku Polacy wywalczyli 5 złotych medali.

PAP - Nauka w Polsce

lt/ mki/

Copyright © Fundacja PAP 2019