27.05.2020
PL EN
25.08.2015 aktualizacja 25.08.2015

Genetyk na tropie neandertalczyka. Nowa książka Svante Pääbo

Jeden z najgenialniejszych genetyków naszych czasów, Svante Pääbo, jest autorem większości najważniejszych odkryć dotyczących neandertalczyków, m.in. naszych genetycznych związków z tym gatunkiem. Książka ukazująca kulisy jego badań właśnie trafia do księgarń.

Od pierwszych prób badań kopalnego DNA w latach 80. aż po uwieńczone sukcesem zsekwencjonowanie genomu neandertalczyka w 2010 r. - w nowej książce pt. \"Neandertalczyk. W poszukiwaniu zaginionych genomów\" Svante Pääbo przedstawia fascynującą historię okrywania odpowiedzi na pytania o pochodzenie człowieka i badania genomu naszych najbliższych ewolucyjnie krewnych.

\"Neandertalczyk\" to niezwykła opowieść o narodzinach nowej dziedziny nauki. Jej porażki i triumfy ze swadą opisuje człowiek, dzięki któremu badania te w ogóle się rozpoczęły.

Pääbo przedstawia w niej wyniki wieloletnich badań nad genomem neandertalczyka, które zrewolucjonizowały antropologię. Odczytanie pełnego zapisu informacji genetycznej neandertalczyków dostarczyło kluczowych informacji o tym, jakie biologiczne czynniki sprawiły, że to ludzie współcześni – a nie nasi wymarli krewni – odnieśli tak oszałamiający sukces ewolucyjny. Być może jednak - jak sugeruje autor - neandertalczycy wcale nie wymarli?

Odkrycia Svante Pääbo zrewolucjonizowały antropologię i doprowadziły do naniesienia poprawek w naszym drzewie genealogicznym. Stały się fundamentem, na którym jeszcze przez długie lata budować będą inni badacze – antropolodzy, paleontolodzy, genetycy populacyjni, ewolucjoniści. \"Neandertalczyk\" to opowieść o marzeniach, wytrwałości i nauce najwyższej próby. To opowieść dla wszystkich, którzy zadają sobie pytanie, kim jesteśmy – i skąd pochodzimy.

Svante Pääbo jest dyrektorem Zakładu Genetyki w Instytucie Antropologii Ewolucyjnej w Lipsku. Jego przełomowe odkrycia wielokrotnie przedstawiano w mediach i opisywano na łamach prasy. W 2009 r. tygodnik \"Time\" zaliczył go do stu najbardziej wpływowych ludzi świata.

Książka \"Neandertalczyk. W poszukiwaniu zaginionych genomów\" ukazuje się nakładem wydawnictwa Prószyński i S-ka w serii \"Na ścieżkach nauki\". (PAP)

zan/ mki/

Zapisz się na newsletter
Copyright © Fundacja PAP 2020