30.05.2020
PL EN
02.10.2015 aktualizacja 02.10.2015

Uniwersytet Śląski uruchomił studia śląskie

Fot. Fotolia Fot. Fotolia

Studia śląskie to jedna z nowych propozycji Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach, który w piątek zainaugurował nowy rok akademicki. Naukę na studiach stacjonarnych i niestacjonarnych rozpoczęło w tej uczelni ponad 30 tys. studentów.

Od października Uniwersytet Śląski w Katowicach proponuje 72 kierunki studiów, czyli o sześć więcej niż w roku ubiegłym.

Wśród nowości (studiów I i II stopnia) znalazły się m.in. malarstwo i projekty interdyscyplinarne na wydziale artystycznym, kognitywistyka na wydziale nauk społecznych, inżynieria zagrożeń środowiskowych oraz geologia stosowana na wydziale nauk o Ziemi, a także antropologia języka i komunikacji oraz studia śląskie na wydziale filologicznym.

Do uruchomienia studiów śląskich uczelnia przygotowywała się przez kilka lat. Będą to studia interdyscyplinarne, drugiego stopnia, skierowane do osób, które mają co najmniej licencjat. Obejmą m.in. kwestie społeczne, prawne, kulturalne, geograficzne, geologiczne, historyczne. Wykłady i konwersatoria prowadzić będą najlepsi znawcy Górnego Śląska w kraju, a studia mają być elitarnym kierunkiem.

Jak poinformowała w piątek uczelnia, studia śląskie zostały uruchomione w odpowiedzi na wcześniejsze zapotrzebowanie. "Wiele osób deklarowało, że brakuje im kierunku kompleksowo traktującego problematykę śląską" - poinformowano.

Studenci podczas tych studiów zapoznają się m.in. z problematyką dotyczącą "statusu dialektu śląskiego, jego historii i zróżnicowania". "Na studiach zostanie przybliżona śląska kultura literacka, teatralna i medialna, a także śląski folklor i kultura duchowa. Prowadzone będą również przedmioty dotyczące historii przemian społecznych Górnego Śląska i dzisiejszych problemów społecznych regionu" - wskazano.

Rzecznik uniwersytetu Jacek Szymik-Kozaczko poinformował, że na studia stacjonarne i niestacjonarne zdecydowało się ponad 20 osób. Rekrutacja na studia śląskie nadal trwa.

Zajęcia dla studentów nowego kierunku będą prowadzili pracownicy kilku wydziałów UŚ. Program studiów śląskich został opracowany przez wybitnych specjalistów reprezentujących różne dyscypliny wiedzy o Górnym Śląsku - językoznawstwo, literaturoznawstwo, kulturoznawstwo, historia, historia sztuki, socjologia, geografia ekonomiczno-społeczna - co ma gwarantować bardzo wysoki poziom nauczania.

Po zakończeniu studiów i obronie pracy dyplomowej absolwent uzyska tytuł magistra studiów śląskich. Zadaniem studiów śląskich będzie m.in. przygotowanie ich absolwentów do pracy w regionalnych instytucjach kultury, samorządowych i pozarządowych.

W roku akademickim 2015/2016 kandydaci na studia mają do wyboru również ponad 230 specjalności. Wśród wielu nowych specjalności pojawiły się m.in. resocjalizacja z edukacją międzykulturową, projektowanie rozrywki interaktywnej, recykling materiałów inżynierskich, czy mediacje i negocjacje.

Wśród najpopularniejszych kierunków podczas tegorocznej rekrutacji znalazły się m.in. prawo, psychologia, realizacja obrazu filmowego, telewizyjnego i fotografia, reżyseria, bezpieczeństwo narodowe i międzynarodowe oraz kierunek "filologia angielska, specjalność tłumaczeniowa z językiem japońskim".

PAP - Nauka w Polsce

ktp/ agz/

Copyright © Fundacja PAP 2020