17.11.2018
PL EN
09.11.2015 aktualizacja 09.11.2015

W Toruniu podsumowano projekt edukacyjny „Odkrywamy Planety”

Fot. Fotolia Fot. Fotolia

300 uczniów w województwie kujawsko-pomorskim brało przez kilka miesięcy udział w zajęciach związanych z astronomią w ramach projektu „Odkrywamy Planety” - podkreślali uczestnicy konferencji podsumowującej projekt, która w środę odbyła się w Toruniu.

Uczniowie z 27 szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych w województwie kujawsko-pomorskim byli skupieni w 10-osobowych zespołach, tzw. astroteamach. Każdym zespołem opiekował się jeden nauczyciel. Łącznie w projekcie wzięło udział 300 uczniów.

Zajęcia były prowadzone w ramach czterech programów tematycznych dotyczących aktywności Słońca, astrometrii i fotometrii, stacji bolidowych i zjawisk zakryciowych. Każdy z takich kursów miał swojego opiekuna merytorycznego – specjalistę w danym zagadnieniu, który pomagał nauczycielom. Sposób prowadzenia kursów obejmował zarówno tradycyjne zajęcia w szkołach, jak i pracę z wykorzystaniem internetowej platformy e-learningowej, na której uczniowie mieli dostęp do dodatkowych informacji, testów, wyników obserwacji, zdjęć, a także mogli kontaktować się z członkami innych zespołów przy pomocy forum dyskusyjnego.

Do realizacji projektu wykorzystano sieć szkolnych obserwatoriów astronomicznych – astrobaz – działających w województwie kujawsko-pomorskich. Astrobazy otrzymały dodatkowy sprzęt w postaci kamer CCD, stacji bolidowych, przyrządów do prowadzenia obserwacji Słońca, a także oprogramowanie astronomiczne.

Podczas konferencji podsumowującej projekt, swoimi osiągnięciami pochwalili się laureaci konkursu prowadzonego w ramach projektu. Adam Zybura opowiedział o tym w jaki sposób uczniowie z Unisławia zarejestrowali 21 kwietnia brzegowe zakrycie Aldebarana przez Księżyc. Patryk Kotkiewicz z Czernikowa pokazał film dotyczący aktywności słonecznej, a Jakub Ratajczyk omówił wyniki obserwacji gwiazdy AC Bootis przez grupę z astrobazy Kruszwicy. Przedstawiono także relację z edukacyjnego wyjazdu do Niemiec, który był nagrodą w konkursie.

Projekt „Odkrywamy Planety” był realizowany przez Wydział Projektów Edukacyjnych i Stypendiów w Departamencie Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Edukacji Urzędu Marszałkowskiego w Toruniu i współfinansowany z Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki na lata 2007-2013. Łączna wartość przedsięwzięcia wyniosła 870 tysięcy złotych. Więcej informacji na temat projektu można znaleźć na jego stronie internetowej www.odkrywamyplanety.pl  

PAP - Nauka w Polsce

cza/jjj/

Copyright © Fundacja PAP 2018