29.01.2020
PL EN
18.11.2015 aktualizacja 18.11.2015

Rzeszowska uczelnia będzie zbierać podręczniki prawne dla uczelni w Kijowie

Fot. Fotolia Fot. Fotolia

Wyższa Szkoła Prawa i Administracji w Rzeszowie będzie zbierać dla Uniwersytetu Narodowego w Kijowie współczesne podręczniki dotyczące różnych dziedzin prawa. O pomoc w zbiórce jeszcze w tym roku zwróci się do polskich uczelni, głównie prawniczych.

Wyższa Szkoła Prawa i Administracji w Rzeszowie jest partnerem i polskim koordynatorem Centrum Prawa Polskiego, które w ubiegłym tygodniu zostało otwarte na Wydziale Prawa Uniwersytetu Narodowego im. Tarasa Szewczenki w Kijowie – jednego z największych uniwersytetów na Ukrainie.

Jak poinformował PAP rzecznik rzeszowskiej uczelni Przemysław Pawlak nowo otwarte Centrum Polskiego Prawa będzie zajmować się przede wszystkim propagowaniem wiedzy na temat polskiego prawa, organizowaniem seminariów i konferencji na temat polskiego prawa, a także gromadzić i udostępniać polską literaturę prawniczą.

„W związku z tym nasza uczelnia, jako koordynator przedsięwzięcia, zwróci się do polskich uczelni o przekazywanie dla Kijowa podręczników dotyczących różnych dziedzin prawa. Aby Centrum mogło udostępniać innym polskie książki prawnicze musi je najpierw zgromadzić. Stąd nasza prośba do innych uczelni w kraju o pomoc w tworzeniu księgozbioru” – mówił Pawlak.

Dodał, że pierwsze książki dla Centrum zostały już przekazane przez rektora rzeszowskiej uczelni prof. Jerzego Posłusznego. Są to m.in. publikacje z zakresu prawa publicznego i prawa karnego wydane przez Wyższą Szkołę Prawa i Administracji w Rzeszowie.

Ponadto w ramach współpracy wykładowcy rzeszowskiej uczelni będą wspomagać Centrum swoją wiedzą, uczestnicząc np. w seminariach czy przygotowując wykłady.

„Zaczynamy od budowania polskiego księgozbioru prawniczego. W kolejnych etapach współpracy chcemy organizować specjalne wykłady dotyczące polskiego prawa dla naukowców i studentów z Ukrainy. Docelowo, mam nadzieję, uda nam się wspólnie z Wydziałem Prawa Uniwersytetu Narodowego utworzyć w Kijowie prężnie działającą Szkołę Polskiego Prawa” – podkreślił prof. Posłuszny.

Koordynatorem Centrum po stronie polskiej została Wyższa Szkoła Prawa i Administracji w Rzeszowie. Jak zauważył prof. Posłuszny powierzenie rzeszowskiej uczelni funkcji koordynatora tego przedsięwzięcia to „docenienie bogatego doświadczenia w zakresie współpracy z ukraińskimi uczelniami oraz wyraz zaufania do uczelni, jej pracowników i dorobku naukowego w zakresie prawa”.

„Co bardzo ważne - Centrum powstało przy współpracy między innymi prof. Petro Steciuka, sędziego Sądu Konstytucyjnego Ukrainy oraz wieloletniego wykładowcy naszej uczelni” - dodał rektor.

Centrum Prawa Polskiego zostało otwarte w ubiegły wtorek dzięki porozumieniu o współpracy między Kijowskim Uniwersytetem Narodowym im. Tarasa Szewczenki i Wyższą Szkołą Prawa i Administracji w Rzeszowie. Centrum to jest drugim obok Centrum Prawa Niemieckiego takim przedsięwzięciem na Wydziale Prawa uniwersytetu w Kijowie. Kierownikiem Centrum została doc. Olesya Radziszewska, pracownik Katedry Prawa Administracyjnego na Wydziale Prawa kijowskiego uniwersytetu.

PAP - Nauka w Polsce

api/ pz/

Copyright © Fundacja PAP 2020