06.07.2020
PL EN
23.11.2015 aktualizacja 23.11.2015

Badania nad nowym lekiem na idiopatyczne zwłóknienie płuc

Fot. Fotolia Fot. Fotolia

Kilka polskich ośrodków uczestniczy w międzynarodowym badaniu klinicznym nad nowym lekiem, o nowym mechanizmie działania, stosowanym w idiopatycznym zwłóknieniu płuc - nieuleczalnej i wyniszczającej chorobie.

Jak poinformował prof. Jerzy Kozielski z Kliniki Chorób Płuc Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach, która uczestniczy w tych badaniach wraz z ośrodkami m.in. z Warszawy i Łodzi, dotychczas możliwości leczenia chorych na idiopatyczne zwłóknienie płuc są ograniczone.

„Wytyczne światowe określiły ograniczoną skuteczność tylko dwóch leków w tej chorobie. Większość chorych w związku z tym w ciągu 5 lat odchodzi. Cały świat pracuje nad tym, żeby znaleźć coś, co mogłoby ograniczyć postęp choroby, poprawić komfort życia tych chorych, wydłużyć życie. W takich badaniach uczestniczymy w tej chwili, to są badania ogólnoświatowe, wieloośrodkowe” – powiedział PAP profesor.

Idiopatyczne zwłóknienie płuc to wyniszczająca i nieuleczalna choroba o nieznanej przyczynie, w przebiegu której tkanka płucna ulega postępującemu zwłóknieniu - z czasem płuca przestają dostarczać do krwi odpowiednią ilość tlenu. Należy do chorób rzadkich - ocenia się, że w Polsce żyje ok. 4600 chorych.

„To z reguły osoby w wieku 50 i więcej lat, palące papierosy. Zwraca się też uwagę na związek między tą chorobą a refluksem żołądkowym – prawdopodobnie mikrozakrztuszenia powodują uszkodzenia i prowadzą do zmian włóknistych płuc. Zwłóknienie to zmiana nieodwracalna. Płuca się robią coraz mniejsze i twarde, chory nie ma czym oddychać” – wyjaśnił prof. Kozielski.

Badanie obejmie we wszystkich ośrodkach grupę ponad 500 pacjentów.

„Z naszych obserwacji wygląda, że odpowiedź jest pozytywna, ale musimy poczekać na globalne wyniki” – zastrzegł prof. Kozielski.

Trudno dostępną – ze względu na ograniczoną liczbę dawców - metodą leczenia dla chorych na idiopatyczne zwłóknienie płuc pozostaje transplantacja tego narządu.

PAP - Nauka w Polsce

lun/ par/

Copyright © Fundacja PAP 2020