Nauka dla Społeczeństwa

29.03.2024
PL EN
09.12.2015 aktualizacja 09.12.2015

Dziesięć polskich drużyn chce wystartować w University Rover Challenge

Źródło: Politechnika Białostocka Źródło: Politechnika Białostocka

Dziesięć zespołów z Polski zarejestrowało się do udziału w międzynarodowych zawodach łazików marsjańskich: University Rover Challenge, które między 2 a 4 czerwca odbędą się w USA. W sumie do rywalizacji chcą przystąpić 63 drużyny z 12 krajów.

University Rover Challenge (URC) to prestiżowe, międzynarodowe zawody łazików marsjańskich zbudowanych przez studentów. Rozgrywane są na amerykańskiej pustyni w stanie Utah w pobliżu analogu bazy marsjańskiej MDRS. Studenckie łaziki mają do wykonania szereg zadań. Będą musiały np. pobrać próbki gruntu do analiz, zebrać umieszczone na polu narzędzia, dokonać napraw w zepsutym urządzeniu, pokonać trudno dostępne wzniesienia terenu.

Najwięcej zespołów, które zarejestrowały się do rywalizacji pochodzi ze Stanów Zjednoczonych. USA chce reprezentować w konkursie aż 16 drużyn. 11 zarejestrowanych zespołów pochodzi z Indii. Polska z dziesięcioma zgłoszonymi drużynami znalazła się na trzecim miejscu listy zarejestrowanych ekip.

Trzy polskie zespoły: #next team z Politechniki Białostockiej, Project Scorpio z Politechniki Wrocławskiej i Legendary Rover Team z Politechniki Rzeszowskiej to utytułowani weterani konkursu. Do udziału w zawodach zarejestrowały się również zespoły: SKA Robotics z Politechniki Warszawskiej; Continuum z Uniwersytetu Wrocławskiego; Nex Robotics z Politechniki Gdańskiej; PCz Rover Team z Politechniki Częstochowskiej; University of Warsaw Rover Team z Uniwersytetu Warszawskiego; Raptors z Politechniki Łódzkiej; Integra z Akademii Górniczo-Hutniczej.

Do konkursu zgłosiło się też dziewięć drużyn z Bangladeszu i osiem zespołów kanadyjskich. Trzy zespoły chcą reprezentować Egipt, a po jednym: Turcję, Koreę Południową, Meksyk, Nepal, Kolumbię i Peru.

Zespoły z polskich uczelni w konkursie uczestniczą od 2009 roku. Pierwszy sukces osiągnęli w 2011 roku, wówczas łazik Magma2 przygotowany na Politechnice Białostockiej uplasował się na najwyższym stopniu podium. Pierwsze miejsce studenci z Politechniki Białostockiej zajęli ponownie w 2013 i 2014 roku z łazikiem Hyperion i Hyperion 2.

W 2015 roku w zawodach zwyciężyła drużyna Legendary Rover Team z Politechniki Rzeszowskiej. Z kolei trzecie miejsce zajął zespół Scorpio z Politechniki Wrocławskiej, a czwarte łazik #next zbudowany przez studentów z Politechniki Białostockiej. Wśród dziesięciu najlepszych zespołów aż pięć stanowiły zespoły z Polski.

PAP - Nauka w Polsce

ekr/ mki/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2024