26.05.2020
PL EN
09.12.2015 aktualizacja 09.12.2015

Otwarto Centrum Transferu Wiedzy KUL za prawie 24 mln zł

Fot. Fotolia Fot. Fotolia

Blisko 24 mln zł kosztował nowy gmach KUL, nazwany Centrum Transferu Wiedzy, oddany do użytku we wtorek. Ma służyć celom naukowo-dydaktycznym oraz stanowić miejsce współpracy z otoczeniem uczelni.

Rektor Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego, ks. prof. Antoni Dębiński podkreślił, że oddanie do użytku nowego budynku kończy trwającą od wielu lat rozbudowę głównego kampusu KUL przy Alejach Racławickich. Budynek powstał obok gmachu zajmowanego przez uczelnię od czasów przedwojennych oraz wieżowca Kolegium Jana Pawła II. Studentom i pracownikom udostępniono nowy dziedziniec. „Całość stanowi spójną, harmonijną koncepcję architektoniczną” – podkreślił ks. Dębiński.

„Centrum będzie nie tylko budynkiem dydaktycznym. Ma stanowić miejsce spotkań, służyć wymianie myśli i idei. Ufam, że będzie ono miejscem szeroko rozumianego transferu wiedzy, ważnych debat dla Polski, a może i świata” – dodał rektor KUL.

W nowym obiekcie działać będzie wydzielona jednostka organizacyjna uczelni, zajmująca się upowszechnianiem dorobku KUL. „Ideą jest lepsze, bardziej efektywne transferowanie wiedzy, która tu powstaje do otoczenia, upowszechnianie jej m.in. za pomocą mediów, także nowych mediów społecznościowych. Docieranie do przedsiębiorców, polityków i wszystkich, którzy zainteresowani są współpracą z uniwersytetem” – powiedział dyrektor Centrum Transferu Wiedzy dr hab. Robert Szwed.

„Powstanie baza internetowa, z której będą mogli korzystać wszyscy zainteresowani, a w niej teksty naukowe i wystąpienia. Obok pomieszczeń dydaktycznych na parterze znajdzie się przestrzeń otwarta, a w podziemiach planujemy sale dla teatru Scena Plastyczna” – dodał Szwed.

Centrum Transferu Wiedzy ma blisko 7 tys. metrów kwadratowych powierzchni. Jest to budynek pięciokondygnacyjny, o czterech kondygnacjach nadziemnych i jednej podziemnej. Znajdują się w nim głównie sale audytoryjne przeznaczone dla dużej liczby uczestników zajęć i spotkań. 16 auli mieści od 50 do blisko 500 osób.

Sale wyposażone zostały w projektory, wysokiej klasy nagłośnienie oraz bezprzewodową łączność z internetem, która pozwala na prowadzenie zajęć z wykorzystaniem multimediów.

Nowy budynek kosztował prawie 24 mln zł, w większości pochodzących z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Lubelskiego.

PAP - Nauka w Polsce

kop/ mhr/

Copyright © Fundacja PAP 2020