29.01.2020
PL EN
14.12.2015 aktualizacja 14.12.2015

„Pastguide” zwycięzcą polskiej edycji Galileo Masters

Źródło: Materiały promocyjne firmy Pixel Legend. Źródło: Materiały promocyjne firmy Pixel Legend.

Wręczono nagrody laureatom krajowej edycji konkursu Galileo Masters, w którym rywalizują projekty z dziedziny nawigacji satelitarnej. Triumfatorem okazał się projekt „Pastguide” firmy Pixel Legend – aplikacja, która „ożywia” zabytki z przeszłości.

European Satellite Navigation Competition (ESNC), bardziej znany pod nazwą Galileo Masters, uznawany jest za najważniejszy konkurs dla osób zainteresowanych technologiami satelitarnymi, które myślą o działalności w sektorze kosmicznym.

W Gdańskim Parku Naukowo-Technologicznym odbyła się na początku grudnia gala finałowa polskiej edycji konkursu Galileo Masters. Rozdaniu nagród towarzyszyła debata o rozwoju technologii kosmicznych w Polsce, Europie i Chinach z udziałem wiceprezesa Polskiej Agencji Kosmicznej prof. Marka Moszyńskiego. Uczestniczyli w niej przedstawiciele z chińskich i niemieckich instytucji związanych z nawigacją satelitarną.

Jak informują organizatorzy konkursu, do polskiej edycji konkursu w tym roku zgłoszono 64 pomysły na aplikacje, urządzenia i technologie wykorzystujące nawigację satelitarną. To najwyższa liczba pomysłów zanotowana w regionalnych edycjach konkursu na świecie. „Jest to ogromny sukces dla Polski i ważny dowód na to, że w polskich studentach, pracownikach naukowych i przedsiębiorcach drzemie ogromny potencjał” – podkreśla w komunikacie przesłanym PAP Blue Dot Solutions, organizator polskiej edycji Galileo Masters.

Pierwsze miejsce w polskiej edycji konkursu Galileo Masters zajął projekt „Pastguide” szczecińskiej firmy Pixel Legend. Jest to aplikacja, która lokalizuje położenie użytkownika, a następnie wyświetla w pełni trójwymiarową scenerię zabytkowego miejsca. Ta rekonstrukcja w 3D pozwala na odbycie spaceru wśród ludzi z innej epoki, na przekonanie się, jak zmieniło się odwiedzane miejsce.

„Pastguide” może służyć jako wirtualny przewodnik po zabytkowych lokalizacjach, takich jak centra historyczne miast czy słynne budowle. Zaletą aplikacji jest możliwość nie tylko odtwarzania oryginalnej architektury, ale też nakładania historycznych realiów i postaci, które odwzorują wygląd miejsc oraz wydarzenia z przeszłości. Może to być ciekawy sposób na edukację, ale i wzbogacenie oferty turystycznej europejskich miast. Trwają prace nad wersją programu dla architektów.

Na drugim miejscu znalazł się projekt nawigacji stworzony przez Stanisława Rzewuskiego i Marka Pachwicewicza. Według twórców miałby on pełnić funkcję systemu bezpieczeństwa i czarnej skrzynki, rejestrującej parametry lotu skoczków spadochronowych, paralotniarzy, a także innych, lekkich obiektów latających. Urządzenie po wdrożeniu powinno zapobiec przynajmniej części wypadków lotniczych z udziałem wspomnianych grup.

Trzecie miejsce na podium zajęli Szymon Moliński, Anna Molińska i Łukasz Ratajczak dzięki projektowi „Insect Alert” (Alarm przeciw owadom). Jest to aplikacja informująca użytkowników o wkroczeniu w rejon występowania niebezpiecznych owadów - nosicieli ciężkich chorób, począwszy np. od boreliozy przenoszonej przez kleszcze po malarię lub gorączkę Zachodniego Nilu. Projekt zakłada uruchomienie strony internetowej z bazą danych i systemu ostrzegawczego do zainstalowania na systemy Android. Pod koniec 2015 roku projekt uzyskał pozytywną rekomendację do finansowania z Komisji Europejskiej.

W konkursie wyróżnione zostały jeszcze trzy inne projekty. Pierwszy z nich - „ICEBridge” dostał się do finału nagrody specjalnej niemieckiego Ministerstwa Transportu i Infrastruktury Cyfrowej. Projekt „ICEBridge” to społeczno-gospodarcza inicjatywa wsparcia dla ratownictwa medycznego stymulująca czynne angażowanie się obywateli danego miasta lub regionu w dobrowolne świadczenie pomocy przedlekarskiej osobom, które uległy wypadkom lub innym zdarzeniom zagrażającym ich życiu.

Drugi z wyróżnionych projektów: „Mobile Underwater Positioning System” (MUPS) otrzymał z kolei nagrodę specjalną Niemieckiej Agencji Kosmicznej DLR. Pomysł został stworzony przez naukowców z Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie. MUPS proponuje retransmisję radiowego sygnału z satelitów nawigacyjnych na modulowany sygnał dźwiękowy, który pozwoliłby na lokalizację pod wodą.

Polska Agencja Kosmiczna podczas Gali Finałowej wyróżniła także projekt „Simulator of UAV Airspace Management System for Urban Areas”, dotyczący zarządzania bezpilotowymi statkami powietrznymi nad ośrodkami miejskimi.

Podczas gdańskiej imprezy podpisano ponadto porozumienie dotyczące uruchomienia w Gdańsku pierwszego w Polsce akceleratora kosmicznego (space3.ac). Akcelerator ma na celu wsparcie wyróżniających się projektów wykorzystujących dane satelitarne.

Umowę tę zawarto pomiędzy Miastem Gdańsk, Pomorską Specjalną Strefą Ekonomiczną, funduszem inwestycyjnym Black Pearls VC oraz Blue Dot Solutions.

Organizatorem polskiej edycji Galileo Master jest firma Blue Dot Solutions, wspierana przez fundusz Black Pearls VC. Patronat honorowy objęło Ministerstwo Gospodarki, Ministerstwo Administracji i Cyfryzacji oraz Związek Pracodawców Sektora Kosmicznego. Listę partnerów i sponsorów przedsięwzięcia można znaleźć na stronie: http://galileo-masters.pl/2015/partnerzy/

PAP - Nauka w Polsce

szl/ agt/

Copyright © Fundacja PAP 2020