Nauka dla Społeczeństwa

16.04.2024
PL EN
22.12.2015 aktualizacja 22.12.2015

Pierwsze udane testy szczepionki przeciwko wirusowi MERS

Fot. Fotolia Fot. Fotolia

Europejscy specjaliści opracowali szczepionkę przeciwko wirusowi MERS, którą z powodzeniem wypróbowali na wielbłądach roznoszących ten patogen, który ostatnio zaczął atakować również ludzi – pisze „Science”.

Prof. Bart Haagmans z Uniwersytetu Medycznego Erasmusa w Holandii twierdzi, że szczepionka hamuje przenoszenie zakażenia między wielbłądami i ma nadzieję, że okaże się ona skuteczna również u ludzi.

Koronarowirusy wywołujące tzw. zespół niewydolności oddechowej Bliskiego Wschodu (MERS) odkryto w 2012 r. w Arabii Saudyjskiej. Pod tego czasu zarazek ten zaatakował ponad 1,6 tys. osób, spośród których aż co trzecia zmarła. Infekcja rozprzestrzeniła się na 26 krajów na świecie.

Według Światowej Organizacji Zdrowia (WHO), chorują głównie osoby, które bezpośrednio stykały się z wydzielinami wielbłądów, głównie dromaderów -wielbłądów jednogarbnych, które wykorzystuje się, jako wierzchowce i zwierzęta juczne, jak również pozyskuje się od nich mleko, mięso i skóry.

MERS może być jednak przenoszony również między ludźmi. Jak na razie zarazić można się jednak tylko od osób, które bezpośrednio stykały się z chorymi wielbłądami.

Szczepionkę opracował zespół specjalistów europejskich z Niemiec, Holandii oraz Hiszpanii. Wykorzystano w niej preparat chroniący przed ospą prawdziwą o nazwie Ankara-MVA. Jego modyfikacja polegała na tym, że dodano do niego białko wirusa MERS wywołujące przeciwko niemu reakcję odpornościową. Podobnie wytwarzane są także inne szczepionki, na przykład tę, która chroni przed wirusowym zapaleniem wątroby typu C.

Szczepionka przeciwko MERS nie chroni całkowicie wielbłądów przez zakażeniem, ale znacznie zmniejsza poziom tych wirusów w ich organizmie, a objawy zakażenia są jedynie łagodne. Walka z MERS ma polegać na szczepieniu zarówno zwierząt, jak u ludzi z regionów najbardziej zagrożonych zakażeniem. (PAP)

zbw/ mki/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2024