Nauka dla Społeczeństwa

29.03.2024
PL EN
15.01.2016 aktualizacja 15.01.2016

Rośliny transgeniczne i mimikra podczas Nocy Biologów w Katowicach

Fot. Fotolia Fot. Fotolia

Jakie mechanizmy stosują rośliny drapieżne, by schwytać owady, jak komunikują się zwierzęta, co oznacza termin mimikra – odpowiedzi na te i inne pytania będzie można usłyszeć podczas Nocy Biologów w Uniwersytecie Śląskim w Katowicach.

Noc Biologów to ogólnopolska akcja, w której udział biorą uniwersyteckie wydziały przyrodnicze z całej Polski, w tym Wydział Biologii i Ochrony Środowiska Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach.

Spotkanie pasjonatów biologii w tym mieście zainauguruje wykład „Odkrywamy kod natury” dr Agaty Daszkowskiej-Golec, który będzie dotyczył kodu DNA. Uczestnicy dowiedzą się, co sprawia, że każdy z nas jest unikalny, sprawdzą, co odkrył Grzegorz Mendel w ogrodzie pełnym roślin grochu i dlaczego maleńka muszka owocowa była najważniejszym spośród zwierząt dla Thomasa Morgana.

Od godz. 17.00 w budynkach Wydziału przy ul. Bankowej 9 oraz ul. Jagiellońskiej 28 będą się odbywać pokazy, warsztaty, zajęcia laboratoryjne i wykłady popularnonaukowe. Będą dotyczyć zagadnień związanych z mikroorganizmami, roślinami, zwierzętami, człowiekiem oraz ich wzajemnych interakcji.

Wydarzenie będzie także okazją do rozszyfrowania chromosomów poprzez ich obserwację w mikroskopie fluorescencyjnym oraz do udziału w wykładach dotyczących kodu długowieczności, świecących organizmów oraz rozmowach zwierząt. Dla najmłodszych gości przygotowano konkursy z nagrodami, pozwalające zgłębić tajemnice przyrody.

Podczas warsztatów będzie można odkryć, jak wyglądają bakterie, grzyby oraz komórki roślin i zwierząt. Uczestnicy rozwikłają tajemnice barwnego kodu kwiatów, dzięki któremu wabione są owady zapylające oraz poznają mechanizmy stosowane przez rośliny drapieżne do chwytania ofiar. Biolodzy pokażą również jak powstają rośliny transgeniczne, wyjaśnią, co oznacza termin mimikra, jak komunikują się zwierzęta oraz jak przystosowały się do życia w wodzie.

PAP - Nauka w Polsce

lun/ mki/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2024