26.06.2019
PL EN
09.02.2016 aktualizacja 09.02.2016

Naukowcy z PG i GUMed z Nagrodami dla Młodych Naukowców im. Jana Uphagena

Rys. Fotolia Rys. Fotolia

Dr Adam Marszk z Politechniki Gdańskiej - w kategorii nauk społecznych - i dr. n. med. Marcin Hellmann z Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego - w kategorii nauk ścisłych, zostali laureatami Nagrody Miasta Gdańska dla Młodych Naukowców im. Jana Uphagena.

Nagroda jest przyznawana od 2003 r.; do roku 2006 roku nosiła nazwę „Młody Heweliusz”. Mogą ją otrzymać studenci i absolwenci gdańskich uczelni wyższych w wieku do 30 lat za wybitne osiągnięcia naukowe w dwóch kategoriach: nauk humanistycznych i społecznych oraz nauk ścisłych i przyrodniczych. Do tej pory nagrodą wyróżniono 26 naukowców.

Wyróżnienie w kategorii nauk humanistycznych i społecznych otrzymał dr Adam Marszk - adiunkt z Katedry Nauk Ekonomicznych na Wydziale Zarządzania i Ekonomii Politechniki Gdańskiej. Nagrodzono go za prace naukowo-badawcze z zakresu przemian systemów finansowych oraz innowacyjnych produktów finansowych.

"Zajmuję się zagadnieniami na styku ekonomii i finansów, przede wszystkim interesuje mnie rozwój systemów finansowych i innowacje finansowe. Mam na myśli wszelkie nowe produkty wprowadzane na rynki finansowe, które wykorzystywane są przez specjalistów" – mówi dr Adam Marszk. "Ciekawi mnie także wszystko to, co dzieje się sferze realnej gospodarki, czyli np. w gospodarstwach domowych czy w przedsiębiorstwach" - dodaje.

Jak informuje Politechnika Gdańska, dr Marszk prowadził m.in. badania mające na celu określenie przebiegu „nasycania” rynków finansowych nowymi produktami. W badaniach, prowadzonych wspólnie z dr Ewą Lechman z Katedry Nauk Ekonomicznych PG, zastosowano modele dyfuzji innowacji – po raz pierwszy w odniesieniu do rynków finansowych, co umożliwia dokładniejszą ich analizę. Wymagało to opracowania nowej metody, która może być wykorzystywana do badań innowacji finansowych np. przez instytucje nadzorcze.

W kategorii nauk ścisłych i przyrodniczych otrzymał dr n. med. Marcin Hellmann z Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego za badania nad regulacją i zaburzeniami mikrokrążenia.

Już podczas studiów Marcin Hellmann włączył się - na Wydziale Medycznym Uniwersytetu w Grenoble we Francji - w badania naukowe nad mikrokrążeniem. Polska Akademia Nauk jeszcze jako studentowi przyznała mu prestiżową nagrodę "Laur medyczny im. dr Wacława Mayzla”.

"Mikrokrążenie to zbiór najmniejszych naczyń krwionośnych w organizmie ludzkim. Mało osób zdaje sobie sprawę, że stanowią one 99 proc. całego układu krążenia. Są niewidoczne gołym okiem, oplatają każdą tkankę w ciele człowieka i najprawdopodobniej właśnie w nich zaczynają się wszystkie procesy chorobowe układów krążenia i sercowo-naczyniowego. My zaglądaliśmy w te naczynia, obserwując mechanizmy regulujące przepływ krwi u osób zdrowych i chorych" - mówił o swojej pracy podczas ceremonii wręczenia nagród.

Nagrody wręczono 5 lutego w gdańskim Domu Uphagena. Laureaci otrzymali statuetki, pamiątkowe dyplomy oraz nagrody pieniężne po 7 tys. zł.

PAP - Nauka w Polsce

ekr/ agt/

Copyright © Fundacja PAP 2019