20.08.2019
PL EN
04.03.2016 aktualizacja 04.03.2016

Prof. Trziszka nowym rektorem Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu

Fot. Fotolia Fot. Fotolia

Prof. Tadeusz Trziszka został wybrany na nowego rektora Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu (UPWr) - poinformował w czwartek rzecznik tej uczelni. Kadencja potrwa do 2020 r.

Nowego rektora na Uniwersytecie Przyrodniczym wybrano w czwartek, 3 marca.

Prof. Trziszka był dotychczas prorektorem ds. nauki i innowacji. Jest autorem ponad 400 prac naukowych oraz ponad 15 podręczników i monografii.

Jako profesor zwyczajny w Katedrze Technologii Surowców Zwierzęcych i Zarządzania Jakością Wydziału Nauk o Żywności UPWr jest on ekspertem w zakresie technologii drobiu i jaj, a w szczególności projektowania i technologii procesowych w przemyśle jajczarskim. Jako kierownik projektu badawczego OVOCURA, który polegał na wyodrębnieniu z jaj komponentów biomedycznych, pomocnych w leczeniu i zapobieganiu chorobom, odkrył wraz z zespołem w żółtku jaja m.in. kompleks białek Yolkina, hamujący rozwój choroby Alzheimera, mający znaczenie w leczeniu chorób otępienia mózgu i zaburzenia nastroju.

Efektem projektu OVOCURA jest 28 patentów związanych z produktami biomedycznymi, pozwalającymi leczyć lub zapobiegać chorobom neurodegeneracyjnym, nowotworowym, schorzeniom centralnego układu nerwowego, układu krążenia, kostnego czy w wytwarzaniu medykamentów na paradontozę i przeciwko dolegliwościom dermatologicznym.

Nowo wybrany rektor zajmuje się też bezpieczeństwem żywności i analizą zagrożeń bezpieczeństwa zdrowotnego w łańcuchu produkcji żywności, w kontekście prawa europejskiego i systemów zarządzania jakością.

Prof. Trziszka jest członkiem stowarzyszeń naukowych: World’s Poultry Science Association (WPSA), Polskiego Towarzystwa Technologów Żywności, Wrocławskiego Towarzystwa Naukowego, Societas Humboltiana Polonorum, promotorem 15 prac doktorskich i laureatem wielu nagród. W latach 1996 – 2002 pełnił funkcję prorektora ds. współpracy z zagranicą i rozwoju UPWr.

Nowy rektor został wybrany głosami 163 elektorów ze 191 obecnych.

"Mogę sobie postawić pytanie, czy boję się tej kadencji i podejmowania ryzykownych, często trudnych decyzji, które przede mną i przed państwem. I mogę szczerze odpowiedzieć, że się tego nie boję. (…) Kiedy w wieku 29 lat, po obronie pracy doktorskiej, mój ojciec złożył mi gratulacje i powiedział, że kiedyś zostanę rektorem tej uczelni. Żaden z nas nie zdawał sobie sprawy z tego, co mówił, ale dzisiaj to się spełniło. Jeżeli takie życzenia się spełniają, to wierzę, że spełni się też moje życzenie, abyśmy byli jedną z najlepszych europejskich uczelni" - mówił tuż po ogłoszeniu wyników.

Dotychczasowym rektorem UPWr jest prof. Roman Kołacz. Jego druga kadencja na tym stanowisku kończy się we wrześniu.

PAP - Nauka w Polsce

zan/ ula/ malk/

Copyright © Fundacja PAP 2019