15.10.2019
PL EN
14.03.2016 aktualizacja 14.03.2016

Prof. Vetulani wśród prelegentów krakowskiego Tygodnia Mózgu

Na zdjęciu profesor Jerzy Vetulani. Fot. PAP/ Tytus Żmijewski 28.11.2013 Na zdjęciu profesor Jerzy Vetulani. Fot. PAP/ Tytus Żmijewski 28.11.2013

O depresji, stresie, eutanazji, poligamii, o "śpiącym" mózgu i innych ciekawych tematach będą opowiadać naukowcy podczas Tygodnia Mózgu w Krakowie od 14 do 20 marca. W trakcie popularnej imprezy wykład wygłosi prof. Jerzy Vetulani - jeden z najbardziej cenionych polskich neurobiologów i niezmordowany popularyzator nauki.

Tegoroczny cykl krakowskich wykładów - odbywający się w ramach Światowego Tygodnia Mózgu - nosi tytuł "Tajemnice mózgu". Jak zwykle w imprezie wezmą udział liczni specjaliści - neurolodzy i neurobiolodzy.

Ciekawie zapowiadają się prelekcje na takie m.in. tematy, jak "Stres a depresja”, „Możliwości usprawniania mocy umysłu", „Jak śpi mózg”, „Plastyczny mózg - spojrzenie z perspektywy neuroobrazowania”.

Gościem imprezy jest w tym roku - już po raz kolejny - prof. Jerzy Vetulani, od lat aktywnie upowszechniający wiedzę o mózgu, laureat m.in. konkursu PAP i MNiSW Popularyzator Nauki.

20 marca wygłosi on wykład „Kiedy emocje kłócą się z rozsądkiem. Eutanazja, eugenika, poligamia”. Tego samego dnia - obok piosenkarza Leszka Długosza - wystąpi w pokazie muzyczno-naukowy „Rozumie mój”.

W poprzednich latach wykłady znanego neurobiologa ściągały tak liczną publiczność, że z braku miejsc siedzących wielu słuchaczy śledziło prelekcję na stojąco. Organizatorzy zastrzegają, że tym razem warunki będą bardziej komfortowe, gdyż na wykład prof. Vetulaniego przygotowano około 1200 miejsc w największej auli Auditorium Maximum UJ.

Oprócz krakowskich badaczy do udziału w "Tygodniu" zaproszono wielu neurobiologów z warszawskiego renomowanego Instytut Biologii Doświadczalnej im. M. Nenckiego PAN.

Organizatorami Tygodnia Mózgu w Krakowie są: Polskie Towarzystwo Przyrodników im. Kopernika, Uniwersytet Jagielloński oraz Instytut Farmakologii PAN w Krakowie.

Obchodzony w wielu krajach świata Światowy Tydzień Mózgu (Brain Awareness Week) ma popularyzować wiedzę o mózgu i układzie nerwowym. W Polsce, oprócz Krakowa, wykładów na ten temat od 14 do 20 marca będzie można wysłuchać w wielu innych miastach, m.in. Warszawie, Trójmieście, Lublinie, Szczecinie, Wrocławiu czy Poznaniu.

Pełen program imprezy można znaleźć na stronie: http://www.ptpk.org/tydzien_mozgu.html

PAP - Nauka w Polsce

szl/ agt/

Copyright © Fundacja PAP 2019