24.05.2019
PL EN
17.03.2016 aktualizacja 17.03.2016

Prof. Lech Dzienis ponownie rektorem Politechniki Białostockiej

Fot. Fotolia Fot. Fotolia

Prof. Lech Dzienis został w środę ponownie rektorem Politechniki Białostockiej, największej państwowej uczelni technicznej w Podlaskiem na lata 2016-2020. Był jedynym kandydatem na to stanowisko.

Prof. Dzienis pełnił funkcję rektora Politechniki Białostockiej przez ostatnie 4 lata, wcześniej był prorektorem ds. rozwoju i współpracy.

W środę odbyło się Uczelniane Kolegium Elektorów. Za kandydaturą Dzienisa było 90 spośród obecnych 96 elektorów; pięć osób było przeciwnych, a jeden głos był nieważny.

Prof. Lech Dzienis urodził się w 1952 r. Jest specjalistą inżynierii środowiska w zakresie systemów zaopatrzenia w wodę i oczyszczania ścieków komunalnych.

Mottem Dzienisa na kolejną kadencję jest: "Kontynuować dobre, rozwijać najlepsze, współpracować ze wszystkimi, osiągać cele oraz budować dobrą markę Politechniki Białostockiej".

W jego programie znalazło się pięć punktów dotyczących: rozwoju uczelni, pracowników naukowych oraz studentów a także prac inwestycyjnych i zarządzania politechniką.

Jak powiedział PAP, priorytetem na najbliższe lata jest dalsze umiędzynarodowienie uczelni, a chodzi przede wszystkim o wymianę studencką oraz współpracę w prowadzeniu badań. Dzienis mówił też, o intensywnym rozwoju naukowym studentów i pracowników. A co za tym idzie - jak dodał - podnoszeniu poziomu kształcenia.

Dzienis chce też kontynuować - jak to nazwał - "wnikliwą jakość kształcenia". Wyjaśnił, że chodzi o to, aby przyszli studenci wybierali Politechnikę Białostocką właśnie ze względu na wysoki poziom nauczania.

Wśród innych pomysłów rektora jest utworzenie przy politechnice szkoły zawodowej, w tym roku działalność rozpocznie liceum ogólnokształcące o profilu technicznym z nauką języków angielskiego i chińskiego. W planach rektora jest też utworzenie Akademickiego Centrum Kultury Studenckiej.

W poprzedniej kadencji Dzienis stawiał m.in. na dalszy rozwój infrastruktury badawczej uczelni dzięki środkom z UE. W ubiegłym roku otwarto na uczelni Innowacyjne Centrum Dydaktyczno-Badawcze Alternatywnych Źródeł Energii, Budownictwa Energooszczędnego i Ochrony Środowiska "Inno-Eko-Tech". Są w nim prowadzone badania naukowe nad zieloną energią i energooszczędnym budownictwem. To jedna z najważniejszych inwestycji prowadzonych przez uczelnię, jej budowa dofinansowana jest ze środków unijnych w wysokości 87,6 mln zł, a wartość całego projektu wynosi ponad 88 mln zł.

Za swoją działalność naukową, zawodową i społeczną prof. Lech Dzienis był wyróżniany m.in. Srebrnym i Złotym Krzyżem Zasługi, Medalem Komisji Edukacji Narodowej, Odznaką Honorową "Za Zasługi Dla Budownictwa".

PAP - Nauka w Polsce

swi/ pz/

Copyright © Fundacja PAP 2019