20.06.2019
PL EN
05.04.2016 aktualizacja 05.04.2016

Prof. Andrzej Lesicki nowym rektorem UAM w Poznaniu

Fot. Fotolia Fot. Fotolia

Prof. Andrzej Lesicki będzie nowym rektorem Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu (UAM). W mijającej kadencji był on prorektorem ds. kadry i rozwoju uczelni.

Jak podało biuro prasowe UAM, taką decyzję podjęło w poniedziałek kolegium elektorów uczelni. Kandydatów na rektora w kadencji 2016 -2020 było dwóch, o tę godność ubiegał się też prof. Jacek Witkoś.

Prof. Lesicki powiedział w poniedziałek na konferencji prasowej, że zależy mu na tym, by UAM "nie tylko zachował tę pozycję, którą ma w nauce polskiej, ale i by rozwijał się i odnosił sukcesy".

"Jestem zwolennikiem zmian ewolucyjnych, będę je wprowadzał stopniowo. Zmianie ulegnie m.in. administracja naszego uniwersytetu - jest przygotowany program jej reformy. Studenci mogą się spodziewać weryfikacji programu nauczania, jak podkreślałem, chciałbym ażeby we wszystkich programach nauczania pojawiły się zajęcia, które będą przygotowywały ich do rynku pracy. Jak mówiłem w trakcie kampanii wyborczej, stawiam na ludzi uniwersytetu, będę więc wspierał pracowników, doktorantów i studentów" - powiedział.

Rektor na kadencję 2016-2020 z wykształcenia jest zoologiem, fizjologiem zwierząt. Od lat prowadzi badania z zakresu biologii komórki, koncentrując się na białkach błon komórkowych. Interesuje się też klasyfikacją ślimaków. Wykrył występowanie w Polsce nowego gatunku ślimaka o nazwie Monacha claustralis, po raz pierwszy zaobserwowanego przez niego na kampusie Morasko.

Prof. Lesicki przez lata był prodziekanem i dziekanem Wydziału Biologii. Jest autorem lub współautorem ponad 230 publikacji.

W ostatnich dniach swoich rektorów wybrały także inne poznańskie uczelnie. Wybory na stanowisko rektora Uniwersytetu Ekonomicznego w Poznaniu wygrał dotychczasowy prorektor ds. nauki i współpracy z zagranicą, prof. Maciej Żukowski. Na rektora Politechniki Poznańskiej wybrano na kolejną kadencję prof. Tomasza Łodygowskiego. Rektorem Uniwersytetu Medycznego im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu na kadencję 2016-2020 został prof. Andrzej Tykarski.

Na nowego rektora Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu, na kadencję 2016-2020, wybrano dotychczasowego prorektora ds. nauki i współpracy z zagranicą, prof. Jana Pikula. Rektorem Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu na kadencję 2016 – 2020 został prof. Wojciech Hora. Rektorem Akademii Wychowania Fizycznego będzie prof. Dariusz Wieliński.

PAP - Nauka w Polsce

rpo/ pz/

Copyright © Fundacja PAP 2019