Nauka dla Społeczeństwa

28.03.2024
PL EN
12.04.2016 aktualizacja 12.04.2016

Pierwszy publiczny program szczepień przeciwko dendze

Fot. Fotolia Fot. Fotolia

Na Filipinach rozpoczął się pierwszy na świecie program szczepień przeciwko gorączce denga – poinformowało CNN.

Denga to choroba tropikalna wywołana przez wirus RNA, przenoszony na człowieka przy udziale komarów (zwłaszcza Aedes aegypti). Podobnie jak malaria występuje przede wszystkim w Azji, Afryce i Ameryce Łacińskiej.

U wielu zakażonych infekcja przebiega bezobjawowo. U pozostałych początek choroby jest nagły - z gorączką, wyczerpaniem, silnymi bólami głowy, stawów, kości i mięśni oraz powiększeniem węzłów chłonnych. Po krótkotrwałym spadku temperatury gorączka powraca – wraz z podobną do odrowej wysypką, która pokrywa większą część ciała. Osłabienie i złe samopoczucie utrzymują się jeszcze tygodniami. U niektórych osób choroba przybiera postać groźnej gorączki krwotocznej. Na szczęście przypadki śmiertelne występują rzadko – raz na kilka tysięcy zachorowań. Chorzy powinni unikać przyjmowania leków przeciwzapalnych w rodzaju aspiryny, które nasilają objawy krwotoczne.

Denga jest drugą po malarii najczęściej występującą chorobą przenoszoną przez owady. Według danych Światowej Organizacji Zdrowia co roku zapada na nią 390 milionów osób, a umiera około 25 tys.

Obecnie 70 proc. światowych zachorowań przypada na kraje azjatyckie. W roku 2013 tylko na Filipinach zgłoszono 200 tys. przypadków tej choroby. 24 marca w czasopiśmie "The New England Journal of Medicine" opublikowano wyniki analizy, zgodnie z którą na Filipinach stwierdzono najwyższą zachorowalność na gorączkę denga (potwierdzone przypadki) spośród 10 krajów endemicznych objętych badaniami klinicznymi. Analiza wykazała również, że na Filipinach nawet 15 proc. przypadków chorób przebiegających z gorączką u dzieci w wieku 9 lat i starszych jest spowodowanych wirusem gorączki denga.

Z początkiem kwietnia filipiński Departament Zdrowia ogłosił rozpoczęcie pierwszego publicznego program szczepień ochronnych przeciwko gorączce denga. W tym roku planowane są szczepienia miliona uczniów z 6 tys. szkół publicznych w trzech regionach, w których denga występuje endemicznie. W sektorze prywatnym szczepionka jest dostępna od lutego. Poza Filipinami została jak dotąd, zarejestrowana również w Meksyku, Brazylii i Salwadorze.

Czterowalentna szczepionka Dengvaxia® firmy Sanofi Pasteur (której opracowanie trwało ponad 20 lat i kosztowało 1,8 miliarda dolarów) została zatwierdzona do stosowania na Filipinach w grudniu 2015 r. Przeznaczona jest dla u pacjentów w wieku od 9-45 lat. Ma zapobiegać zachorowaniom na gorączkę denga, wywołaną przez wszystkie cztery serotypy wirusa. Jak wykazały wcześniejsze badania osób w wieku 9 lat i starszych, szczepionka ma zdolność do zapobiegania 8 na 10 hospitalizacji z powodu gorączki denga i nawet 93 proc. ciężkich przypadków choroby, w tym gorączki krwotocznej denga, która może być śmiertelna.(PAP)

pmw/ agt/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2024