26.05.2020
PL EN
13.04.2016 aktualizacja 13.04.2016

Opole/ Miasto rozbuduje Park Naukowo-Technologiczny

Fot. Fotolia Fot. Fotolia

Budynek wysokich technologii, gdzie mieścić się ma Centrum Projektowania Inżynierskiego oraz dodatkowy łącznik, gdzie będzie strefa integracji – o takie elementy powiększyć się ma Park Naukowo-Technologiczny (PNT) w Opolu. Miasto zapowiedziało jego rozbudowę.

Jak mówił na wtorkowej konferencji prasowej poświęconej kwestii rozbudowy tej placówki prezydent Opola Arkadiusz Wiśniewski, PNT jest miejscem, które „od pewnego czasu udowadnia, że w Opolu jest miejsce na innowacje i na współpracę nauki z biznesem”. „Ta współpraca bardzo dobrze się rozwija, a efekty zachęcają nas do dalszego działania” – powiedział Wiśniewski, deklarując rozbudowę PNT.

Dodał, że ma ona mieć miejsce dzięki współfinansowaniu ze środków europejskich, budżetu miasta i środków, które wypracował PNT. „Organizacyjnie chcemy też wzmocnić działania, jakie prowadzi nasz samorząd w zakresie zbliżania środowiska naukowego i biznesowego oraz tworzenia dla nich platformy do działania” – powiedział Wiśniewski. Miasto chce połączyć PNT i znajdujące się obok niego Centrum Wystawienniczo-Kongresowe „w jeden mocny probiznesowy i pronaukowy podmiot” - dodał.

Prezes PNT prof. Jarosław Mamala mówił, że dokumentacja dot. rozbudowy Parku jest już gotowa. Zapowiedział, że w nowym obiekcie PNT, którego całkowita powierzchnia ma wynieść ponad 2,6 tys. m kw., ma powstać tzw. Centrum Projektowania Inżynierskiego. Zaznaczył, że najważniejszy cel powstania nowego budynku PNT wynika z potrzeb zgłaszanych przez przedsiębiorców, czyli z „konieczności wykorzystania w nowoczesnym przemyśle zagadnienia projektowania inżynierskiego określonego mianem CAx”.

„Proces ten dotyczy konieczności tworzenia coraz to lepszych materiałów i konstrukcji części maszyn nie tylko dla branży metalowej, ale również maszynowej, betonowej, chemicznej, meblarskiej i jest wyzwaniem horyzontalnym dla inteligentnych specjalizacji wpisanych do Regionalnej Strategii Województwa Opolskiego” - wyjaśnił prof. Mamala. I dodał: „Jest to wyzwanie globalne, w którego kierunku podąża nie tylko nauka światowa, ale przede wszystkim przemysł wielkich koncernów, dla których problem obniżenia masy jest pierwszoplanowy”.

Nowa przestrzeń w PNT ma też dać możliwość stworzenia w nim specjalistycznego centrum przetwarzania danych, gdzie – jak mówił Mamala - będzie miejsce dla dedykowanych serwerów do „mocnych obliczeń matematycznych w zakresie właśnie wykorzystania programów CAx”. „To będzie sednem tej inwestycji – przestrzeń, gdzie będzie można wyznaczyć specjalne programy, specjalne kanały obliczeniowe, dedykowane dla sektora małych i średnich przedsiębiorstw” - wyjaśniał.

W ramach planowanej rozbudowy powstanie też tzw. strefa integracji – wszystkie budynki PNT zostaną połączone dodatkowym łącznikiem. Rozbudowa ma szacunkowo kosztować ok. 19 mln zł, a czas budowy nowych obiektów obliczono na ok. 18 miesięcy.

Wiceprezydent Opola Maciej Wujec dodał, że „nie jest przypadkiem, iż kolejny budynek PNT ma być budynkiem nowoczesnych technologii, a głównie budynkiem przeznaczonym pod rozwój firm z branży IT”. Tłumaczył, że Opole od jakiegoś czasu prowadzi politykę wspierania tej branży. „Myślimy, że zarówno w skali kraju, jak i Opola będzie to branża wiodąca w najbliższych latach. Chcemy być na to przygotowani i idziemy trochę dalej, niż zwykłe usługi informatyczne” – mówił Wujec.

Dodał, że miasto myśli już też o następnym etapie rozbudowy PNT, w ramach którego ma powstać kompleks hal do produkcji prototypowych. „Te halki testowe, które są już w PNT, szybko się wypełniają, a jest duże zapotrzebowanie mikro i średnich przedsiębiorstw na wynajem tego typu powierzchni” – wyjaśniał wiceprezydent. Zaznaczył, że „nie będą to zwykłe hale do prostych czynności produkcyjnych”. „Będą to halki, gdzie myśl, która powstawanie w budynkach Parku, będzie wdrażana i testowana w fazie przedprodukcyjnej, a potem produkcyjnej” – zapowiedział.

PNT w Opolu jako instytucję powołano pod koniec 2012 r. Celem jego działalności jest wsparcie biznesu i nauki. Obecnie siedziba Parku to dwa budynki: inkubator przedsiębiorczości oraz budynek laboratoryjno-doświadczalny. Koszt inwestycji, oddanej oficjalnie do użytku w maju ub. roku, wyniósł 14,6 mln zł. Docelowo Park ma się składać z pięciu budynków.

PAP - Nauka w Polsce

kat/ mhr/

Copyright © Fundacja PAP 2020