24.01.2020
PL EN
14.04.2016 aktualizacja 14.04.2016

Dr hab. Robert Ciborowski nowym rektorem Uniwersytetu w Białymstoku

Dr hab. Robert Ciborowski. Źródło: Uniwwersytet w Białymstoku Dr hab. Robert Ciborowski. Źródło: Uniwwersytet w Białymstoku

Dr hab. Robert Ciborowski, dotychczasowy prorektor UwB ds. ekonomicznych, został w środę wybrany na nowego rektora Uniwersytetu w Białymstoku. Swoje obowiązki rektor-elekt obejmie 1 września. Zastąpi na tym stanowisku prof. Leonarda Etela.

O stanowisko rektora Uniwersytetu w Białymstoku, jednej z największych uczelni w regionie, ubiegało się dwóch kandydatów, oprócz Ciborowskiego także prof. Jan Cieśliński z wydziału fizyki tej uczelni. Etel nie ubiegał się o reelekcję.

W środę odbyło się posiedzenie Kolegium Elektorów UwB. Na kandydaturę Ciborowskiego oddano 80 spośród 96 ważnych głosów.

Ciborowski będzie zarządzał uczelnią cztery lata. Wśród najważniejszych działań, jakie chce podjąć, rektor elekt wymienia: utrzymanie stabilności finansowej, zdynamizowanie ścieżki rozwoju UwB, a także jego umiędzynarodowienie.

Jak ocenił w rozmowie z PAP, sytuacja finansowa uczelni jest obecnie stabilna. "Możemy spokojnie, z pewną perspektywą, patrzeć do przodu" - powiedział.

"Ta stabilność finansowa to przede wszystkim utrzymanie dodatniego wyniku, żeby to dawało nam szansę lepszego wejścia w te nowe działania ministerstwa nauki" - mówił. Wyjaśnił, że chodzi o to, iż resort nauki planuje pewne zmiany m.in. w naliczaniu dotacji, którą otrzymują uczelnia.

Mówiąc o planach uczelni, Ciborowski zapowiedział m.in. otwieranie nowych kierunków studiów i nowe formy kształcenia. Pytany o kierunki, podał przykład rolnictwa oraz różnych specjalizacji informatycznych.

Chce też, aby uczelnia rozwijała swoje kontakty międzynarodowe. Obecnie współpracuje z uczelniami zza wschodniej granicy, w ramach Sieci Uniwersytetów Pogranicza. Ciborowski zamierza szukać też partnerów dla uniwersytetu w krajach Grupy Wyszehradzkiej (np. na Węgrzech czy w Czechach), a także w Europie Zachodniej.

Dr hab. Robert Ciborowski ma 49 lat, jest profesorem UwB na wydziale ekonomii i zarządzania, pracuje na uczelni od 1993 roku. Jego zainteresowania naukowe obejmują rozwój gospodarczy, ekonomikę innowacji i transferu technologii. Jest autorem ponad 60 publikacji krajowych i zagranicznych z tego zakresu.

Uniwersytet w Białymstoku to jedna z największych uczelni w regionie z ośmioma wydziałami w Białymstoku oraz filią uczelni w Wilnie. Obecnie uczelnia kształci prawie 14 tys. studentów na ponad 30 kierunkach.

Największą inwestycją uczelni w ostatnich latach była budowa kampusu - koszt budowy oraz wyposażenia obiektów w nowoczesny sprzęt (m.in. laboratoryjny i dydaktyczny) to blisko 250 mln zł. Fundusze pochodziły w dużej części ze środków unijnych.

PAP - Nauka w Polsce

swi/ rof/ mhr/

Copyright © Fundacja PAP 2020