Nauka dla Społeczeństwa

19.04.2024
PL EN
28.04.2016 aktualizacja 28.04.2016

Kielce/ Prof. Wiesław Trąmpczyński rektorem Politechniki Świętokrzyskiej

Fot. Fotolia Fot. Fotolia

Prof. Wiesław Trąmpczyński został wybrany w środę w Kielcach rektorem Politechniki Świętokrzyskiej. Pełnił już tę funkcję w latach 2000-2008. Od września zastąpi na stanowisku kierującego uczelnią od dwóch kadencji prof. Stanisława Adamczaka.

O stanowisko rektora kieleckiej politechniki ubiegało się poza Trąmpczyńskim trzech kandydatów – naukowców tej uczelni: prof. Bogdan Antoszewski, prof. Zbigniew Koruba i prof. Jerzy Zbigniew Piotrowski.

Jak poinformował podczas konferencji prasowej przewodniczący Uczelnianej Komisji Wyborczej prof. Dariusz Janecki, prof. Trąmpczyńskiego poparło 44 z 71 głosujących elektorów uczelnianych. Funkcję obejmie 1 września, kadencja potrwa cztery lata.

Prof. Trąmpczyński przyznał, że był zaskoczony, iż przy czterech kandydatach wybory rozstrzygnięto już w pierwszej turze. „To z jednej strony sprawia mi satysfakcję, ale pokazuje też, że pracownicy pokładają we mnie duże nadzieje. A to oznacza obowiązek i odpowiedzialność. Już tę funkcję pełniłem i wiem z czym to się wiąże – przyjemności jest trochę, a kłopotów dużo” – ocenił.

Jak podkreślił, ma poczucie „ogromnej odpowiedzialności” za uczelnię, ze względu na zmiany, jakie dokonały się w szkolnictwie wyższym w ostatnich latach oraz te, które czekają uczelnię w związku z nową ustawą.

Pytany o plany rozwojowe uczelni, ocenił że podstawą jest kontynuacja. „Tylko poprzez kontynuację można coś stworzyć. I tak jak pan rektor Adamczak kontynuował moje zamierzenia, ja chcę kontynuować to, co on robił. Na pewno będą zmiany w kierowaniu uczelnią, bo każdy ma inną dynamikę (…) Nie ma mowy o rewolucji” - mówił rektor-elekt.

Prof. Trąmpczyński jest zwolennikiem większej samodzielności dziekanów wydziałów i maksymalnego wykorzystania funduszy unijnych przez politechnikę, m.in. we współpracy z urzędem marszałkowskim i wojewodą. „Uczelnia tak naprawdę służy regionowi – dobrze by było, gdyby była zapleczem badawczym dla regionu. Jak to się uda, to będzie bardzo fajnie” – podkreślił profesor.

Ustępujący rektor prof. Adamczak, ocenił, iż dalszy rozwój uczelni będzie zależał od ludzi, którzy tworzą Politechnikę Świętokrzyską. „Cieszę się bardzo, że rektorem został prof. Trąmpczyński, bo na te trudne czasy potrzeba osoby, która ma duże doświadczenie, duży autorytet, wie jak się poruszać w tych sprawach, by uczelnię umiejętnie przygotować do następnego pięćdziesięciolecia” – dodał.

Prof. Wiesław Trąmpczyński ma 69 lat, urodził się w Warszawie. W kieleckiej uczelni kieruje katedrą Wytrzymałości Materiałów, Konstrukcji Betonowych i Mostowych na Wydziale Budownictwa i Architektury. Jest specjalistą wytrzymałości materiałów, mechaniki gruntów i diagnostyki konstrukcji.

Naukowiec jest absolwentem Wydziału Maszyn Roboczych i Pojazdów Politechniki Warszawskiej – studia ukończył w 1971 r. W latach 1971-1996 pracował w Instytucie Podstawowych Problemów Techniki Polskiej Akademii Nauk w Warszawie, gdzie w 1975 r. obronił doktorat, a w 1987 r. uzyskał stopień doktora habilitowanego nauk technicznych w zakresie mechaniki, teorii plastyczności. W latach 1989-1992 pełnił funkcję zastępcy dyrektora ds. wdrożeń tej instytucji.

W tym samym czasie zorganizował na Politechnice Świętokrzyskiej trzy laboratoria: mechaniki gruntów, wytrzymałości materiałów i laserowe. To ostatnie stało się podstawą dzisiejszego Centrum Laserowych Technologii Metali uczelni. To nowoczesna, jedyna w Polsce jednostka kształcąca specjalistów technologii laserowych i plazmowych.

W 1996 r. rektor-elekt otrzymał tytuł profesora nauk technicznych. W tym samym roku rozpoczął pracę na Politechnice Świętokrzyskiej – kierował Katedrą Geotechniki, a w latach 2000-2008 prof. Trąmpczyński pełnił funkcję rektora uczelni.

Jest autorem lub współautorem ponad 150 prac naukowych. Ośmiokrotnie wyjeżdżał na staże naukowe do niemieckich i brytyjskich uczelni. W ciągu ostatnich siedmiu lat uzyskał trzy patenty. Od roku 2011 r. jest członkiem Komitetu Inżynierii Lądowej i Wodnej PAN, gdzie od 2014 r. pełni funkcję wiceprzewodniczącego.

W 2002 r. władze stolicy województwa świętokrzyskiego uhonorowały prof. Trąmpczyńskiego „Nagrodą Miasta Kielce” za „szczególny wkład w rozwój naukowy i dydaktyczny Politechniki Świętokrzyskiej, działania na rzecz stworzenia w Kielcach silnego ośrodka akademickiego oraz zaangażowanie w naukowy rozwój miasta”.

W 2004 r. prof. Trąmpczyński został odznaczony Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski.

PAP - Nauka w Polsce

ban/ dym/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2024