Nauka dla Społeczeństwa

19.04.2024
PL EN
07.05.2016 aktualizacja 07.05.2016

Zdrowie tematem 20. Pikniku Naukowego na Stadionie Narodowym

Jubileuszowy XX Piknik Naukowy Polskiego Radia i Centrum Nauki Kopernik na Stadionie Narodowym. Fot. PAP/Paweł Supernak 07.05.2016 Jubileuszowy XX Piknik Naukowy Polskiego Radia i Centrum Nauki Kopernik na Stadionie Narodowym. Fot. PAP/Paweł Supernak 07.05.2016

Ponad 900 pokazów przygotowało 212 instytucji z Polski i zagranicy w ramach jubileuszowego, 20. Pikniku Naukowego , który w sobotę odbywa się na Stadionie Narodowym w Warszawie. Hasłem przewodnim jest w tym roku „Zdrowie”.

Jak wskazują organizatorzy imprezy, postęp naukowy i techniczny, jaki dokonał się w XX wieku, zwielokrotnił możliwości lekarzy i poprawił warunki życia, dzięki czemu przeciętna długość życia wzrosła dwukrotnie. Nowe metody diagnostyczne, programy profilaktyki, leki i techniki chirurgiczne – wszystko to zawdzięczamy metodom naukowym. Z drugiej strony walka o życie i zdrowie ludzi pobudziła rozwój pozostałych nauk.

„Nauka potrzebuje społecznej akceptacji i zrozumienia. Taka popularyzacja jak Piknik uświadamia nam wszystkim, że zadawanie prostych, naukowych pytań, a potem udzielanie na nie skomplikowanych odpowiedzi to dźwignia rozwoju cywilizacyjnego i gospodarczego, ale także klucz do zagadki, jaką jest człowiek” - powiedział PAP minister nauki i szkolnictwa wyższego Jarosław Gowin, który wziął udział w otwarciu imprezy.

Piękna pogoda umożliwiła ustawienie setek namiotów wokół bryły stadionu, na świeżym powietrzu. Tysiące zwiedzających, nie tylko z Warszawy, oblegają zarówno stoiska szpitali, jak i ambasad, muzeów, instytutów, kół naukowych, ministerstw, sponsorów, szkół podstawowych i wyższych. Można porozmawiać z naukowcami, studentami i popularyzatorami nauki, zobaczyć w działaniu nowoczesną aparaturę - roboty, drony, kamery na podczerwień, skanery i drukarki 3D, które potrafią wykonać dostosowaną do konkretnego pacjenta protezę, mikrotomografy badające głowę muchy czy mającą wielkość palca sztuczną nerkę dla szczura laboratoryjnego.

Wiele osób przyszło z dziećmi, które mogą uczestniczyć w niezliczonych eksperymentach. Mali badacze z zaangażowaniem wkładają narzędzia endoskopowe do brzucha pluszowego misia (Instytut Biocybernetyki), kolorują modele chromosomów czy wycinają papierowe nietoperze (na stoisku Ogólnopolskiego Towarzystwa Ochrony Nietoperzy). Obok można podziwiać piękną, choć nieco senną o tej porze doby sowę – płomykówkę, eksponowaną na rękawicy jak sokół (Stowarzyszenie Ochrony Sów) czy zielone stoisko Lasów Państwowych.

Na wielu stanowiskach dzięki wyposażonym w specjalny metalizowany filtr teleskopom da się spojrzeć prosto w Słońce, a nawet zobaczyć na nim plamy.

Można spotkać się z ekipą nowej Sondy, skonsultować w sprawie zdrowego żywienia (m.in. na stoisku Narodowego Centrum Badań i Rozwoju oraz SGGW) albo zjeść coś solidnego, popijając np. warszawską wodą z kranu, dystrybuowaną ze specjalnych beczkowozów.

To tylko niektóre z licznych atrakcji Pikniku, największej w Europie imprezy plenerowej o tematyce naukowej. Powstał on dzięki inicjatywie i pomysłom prof. Łukasza Turskiego z Centrum Fizyki Teoretycznej PAN oraz pracowników Polskiego Radia: Krystyny Kępskiej-Michalskiej i Roberta Firmhofera (od 2006 r. dyrektora Centrum Nauki Kopernik). Pierwszy Piknik odbył się 14 czerwca 1997 r. na Rynku Nowego Miasta.

Szczegółowy program tegorocznego Pikniku oraz plan rozmieszczenia poszczególnych stanowisk można znaleźć na stronie: http://www.pikniknaukowy.pl. Na terenie imprezy rozlokowanych jest osiem punktów informacyjnych.

Piknik Naukowy rozpoczął potrwa do godz. 20. Wstęp jest bezpłatny.
 

PAP - Nauka w Polsce

pmw/ akw/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2024