23.02.2020
PL EN
12.05.2016 aktualizacja 12.05.2016

Piękno motywem przewodnim tegorocznego Copernicus Festivalu w Krakowie

Fot. Fotolia Fot. Fotolia

Piękno będzie motywem przewodnim tegorocznego Copernicus Festivalu w Krakowie. W spotkaniach, które potrwają od 17 do 22 maja, udział wezmą wybitni naukowcy z kraju i zagranicy.

„Jak co roku chcemy opowiadać o miejscu i roli nauki w kulturze, podkreślając, że nauka to nie jest coś obok kultury, ale to jest coś, co tę kulturę współkształtuje. Chcemy pokazywać związki między nauką a sztuką, literaturą, muzyką, sferą duchową” – powiedział na konferencji prasowej w środę Bartosz Brożek z rady programowej festiwalu.

Tegorocznym motywem przewodnim krakowskiej imprezy będzie piękno. „Chcemy pokazać, że jest to takie pojęcie, taka kategoria, która może być zwornikiem różnych spojrzeń na szeroko rozumianą kulturę. To jest coś, co może budować mosty, np. między nauką a literaturą, muzyką. I będziemy przekonywać, że nie ma piękna bez brzydoty” – mówił przedstawiciel rady programowej.

W programie trzeciej edycji festiwalu jest łącznie 66 wydarzeń – są to wykłady wybitnych naukowców, debaty, projekcje filmowe, warsztaty edukacyjne, a nawet śniadania z uczonymi.

Jednym z najważniejszych pasm programowych festiwalu są – jak zwrócił uwagę Brożek – wykłady prawdziwych gwiazd świata nauki, które odbywać się będą wieczorami od 18 do 22 maja w Muzeum Narodowym w Krakowie.

Pierwszy wykład 18 maja wygłosi Julian Barbour. Brytyjski fizyk i kosmolog opowie m.in. o początkach piękna we Wszechświecie. Barbour zajmuje się głównie historią nauki i grawitacją kwantową. Jedna z jego teorii głosi „upadek czasu” - zgodnie z nią upływający czas jest iluzją, a przeszłość istnieje tylko dzięki ludzkiej pamięci.

Wykład kolejnego prelegenta Gregory\'ego Chaitina poświęcony ma być pięknu w fizyce, matematyce i biologii. Argentyńsko-amerykański matematyk i informatyk od kilkudziesięciu lat prowadzi badania, które przyczyniły się do znacznego rozwoju matematyki. W polu jego zainteresowań jest też filozofia.

Wśród najważniejszych wykładowców będzie też znany powieściopisarz, eseista i grafik z Gdańska Stefan Chwin. Wygłosi on wykład „Czy Piękno jest po stronie dobra i wolności? Wokół wiersza +Potęga smaku+ Zbigniewa Herberta". Chwin jest kojarzony nie tylko z twórczością artystyczną, ale i z działalnością naukową. Należy do m.in. Gdańskiego Towarzystwa Naukowego i do Komitetu Narodowego ds. Współpracy z Europejską Federacją Narodowych Instytucji Językoznawczych.

Semir Zeki z Uniwersytetu Londyńskiego opowie o neurobiologii estetycznych doświadczeń i o znaczeniu piękna. Neurobiolog zajmuje się naukowymi aspektami doświadczeń uczuciowych i estetycznych, m.in. miłości i piękna. Jest autorem licznych publikacji poświęconych neurobiologii, należy do wielu naukowych, międzynarodowych organizacji.

Ostatni z wykładów podczas Copernicus Festivalu wygłosi ks. prof. Michał Heller, który jest dyrektorem programowym wydarzenia. Postara się on opowiedzieć słuchaczom czym jest "geometryczne piękno Wszechświata".

Po każdym wykładzie w Muzeum Narodowym odbędzie się debata z udziałem wybitnych naukowców. Oprócz prelegentów udział w nich wezmą m.in. John Banville, który należy do najbardziej cenionych i najczęściej nagradzanych irlandzkich pisarzy. Wśród jego książek, które jak dotąd ukazały się w Polsce, są m.in. „Niedotykalny”, „Mefisto”, „Zaćmienie”. W Krakowie weźmie on udział w dyskusji prowadzonej przez filologa i krytyka literackiego Grzegorza Jankowicza, a zatytułowanej „Dlaczego warto umrzeć za piękne zdanie?”.

Uczestnicy festiwalu codziennie będą mogli wziąć udział w tzw. Śniadaniach Mistrzów w kawiarni De Revolutionibus. Będzie wówczas okazja do swobodnej rozmowy z fizykami: Ryszardem, Michałem i Pawłem Horodeckimi, Karolem Tarnowski; historykiem sztuki Andrzejem Betlejem; prawnikiem Ryszardem Markiewiczem; filologiem i specjalistą od przekładów Elżbietą Muskat-Tabakowską.

Inicjatorami Copernicus Festival są Fundacja Tygodnika Powszechnego oraz Centrum Kopernika Badań Interdyscyplinarnych, partnerem strategicznym festiwalu jest "Tygodnik Powszechny". Ubiegłoroczna edycja poświęcona była geniuszowi.

PAP - Nauka w Polsce

bko/ dym/

Copyright © Fundacja PAP 2020