28.03.2024
PL EN
03.06.2016 aktualizacja 03.06.2016

Polski zespół najlepszy po półfinałach University Rover Challenge

Łazik marsjański studentów z Politechniki Rzeszowskiej zajął pierwsze miejsce w półfinałach zawodów University Rover Challenge, które trwają w USA. Razem z czterema innymi polskimi drużynami wystartuje więc w finale Ares dla najlepszych zespołów. W drugim finale - Phobos - znalazły się dwa polskie zespoły.

University Rover Challenge (URC) to prestiżowe, międzynarodowe zawody łazików marsjańskich zbudowanych przez studentów. Rozgrywane są między 2 a 4 czerwca na amerykańskiej pustyni w stanie Utah w pobliżu analogu bazy marsjańskiej MDRS.

W półfinałach, które odbyły się pierwszego dnia zawodów, wystartowało 28 ekip z całego świata. Zawodnicy musieli m.in. przejechać krótki, 5-minutowy tor przeszkód, odpowiedzieć na pytanie dotyczące eksploracji Marsa, przy użyciu łazika podnieść i przewieźć narzędzia. Zespoły miały trzy punktowane przejazdy. Do zdobycia było 100 punktów. Liczba zdobytych punktów decydowała o tym, które zespoły wystartują w finale Ares (górna połowa tabeli), a która w finale Phobos (dolna połowa tabeli).

Do finału Ares, wśród 14 najlepszych ekip, znalazło się pięć polskich zespołów. Pierwsze miejsce i 84 punkty zdobył zespół Legendary Rover Team z Politechniki Rzeszowskiej. Na drugim i trzecim miejscu znalazły się zespoły ze Stanów Zjednoczonych. Czwarte miejsce należy do drużyny ‪#‎next‬ team z Politechniki Białostockiej, która wywalczyła 73 punkty. Wśród najlpeszych zespołów znalazły się też drużyny: Continuum z Uniwersytetu Wrocławskiego (5. miejsce); Raptors z Politechniki Łódzkiej (10. miejsce); PCz Rover Team z Politechniki Częstochowskiej (14. miejsce).

Dwa pozostałe polskie zespoły wystartują w finale Phobos, w którym również walczy 14 ekip. Szóste miejsce wśród ekip programu Phobos zajął Project Scorpio z Politechniki Wrocławskiej, a dwunaste miejsce – SKA Robotics z Politechniki Warszawskiej.

W finałach Ares zespoły będą rywalizowały w czterech konkurencjach terenowych: pobieranie próbki, przejazd terenowy, pomoc astronaucie i panel oraz w jednej konkurencji bardziej teoretycznej, czyli prezentacji i analizie wyników. Finał Phobos będzie składał się tylko z dwóch konkurencji: naukowej i toru przeszkód.

Zespoły z polskich uczelni w konkursie uczestniczą od 2009 roku. Pierwszy sukces osiągnęli w 2011 roku, wówczas łazik Magma2 przygotowany na Politechnice Białostockiej uplasował się na najwyższym stopniu podium. Pierwsze miejsce studenci z Politechniki Białostockiej zajęli ponownie w 2013 i 2014 roku z łazikiem Hyperion i Hyperion 2.

W 2015 roku w zawodach zwyciężyła drużyna Legendary Rover Team z Politechniki Rzeszowskiej. Z kolei trzecie miejsce zajął zespół Scorpio z Politechniki Wrocławskiej, a czwarte łazik #next zbudowany przez studentów z Politechniki Białostockiej. Wśród dziesięciu najlepszych zespołów aż pięć stanowiły zespoły z Polski.