25.01.2020
PL EN
28.06.2016 aktualizacja 28.06.2016

Znaleziska z czasów rzymskich w zachodniej Anglii

Pozostałości osady z czasów rzymskich odkryli archeolodzy w zachodniej Anglii, na rubieżach wpływów Rzymian w Brytanii – informuje serwis internetowy BBC News.

Odkrycia dokonano na stanowisku w miejscowości Ipplepen w dystrykcie Teignbridge, w hrabstwie Devon na Półwyspie Kornwalijskim.

Jak przypuszczano wcześniej, dzisiejsza miejscowość Ipplepen znajdowała się poza strefą wpływów Rzymian, którzy swoją najbardziej na południowy zachód wysuniętą ufortyfikowaną osadę w Brytanii, noszącą nazwę Isca Dumnoniorum, wznieśli w miejscu dzisiejszego miasta Exeter, oddalonego o 30 kilometrów na północny wschód od Ipplepen.

Obecność Rzymian na terenach położonych na zachód od Exeter miała charakter szczątkowy, stąd duże zainteresowanie naukowców wzbudziło odkrycie w 2009 r. kolekcji rzymskich monet w Ipplepen, dokonane przez poszukiwaczy-amatorów z wykrywaczami metali.

Regularne prace wykopaliskowe w ramach Projektu Archeologicznego Ipplepen na stanowisku rozpoczęły się na początku czerwca br. z udziałem naukowców z Uniwersytetu w Exeter, Muzeum Brytyjskiego i firmy Cotswold Archaeology, we współpracy z Radą Hrabstwa Devon.

Podjęte badania od razu doprowadziły do odkrycia pozostałości osady z okresu rzymskiego i licznych artefaktów, w tym wielu rzymskich naczyń.

Jak poinformował rzecznik Uniwersytetu w Exeter, odkrycie w Ipplepen licznych rzymskich naczyń, wytworzonych w różnych częściach Cesarstwa Rzymskiego, dowodzi istnienia rozwiniętych kontaktów handlowych między rzymskim światem a nawet tak odległymi rejonami, jak wiejskie tereny Kornwalii w południowo-zachodniej Anglii.

Obecność niektórych naczyń wskazuje, że mieszkańcy osady, należący prawdopodobnie do plemienia Brytów o nazwie Dumnoni, zamieszkującego niegdyś tereny dzisiejszego hrabstwa Devon, przyswoili częściowo rzymski styl jedzenia i picia oraz włączyli do swojej diety takie produkty, jak wino i oliwa - sugerują naukowcy.

Mają oni nadzieję, że podczas dalszych badań na stanowisku uda się ustalić, do jakiego stopnia ludzie żyjący na obrzeżach terenów zajętych przez Rzymian ulegali rzymskim wpływom. (PAP)

jot/ zan/

Copyright © Fundacja PAP 2020