Nauka dla Społeczeństwa

20.04.2024
PL EN
14.07.2016 aktualizacja 14.07.2016

UwB poprowadzi warsztaty z fizyki dla licealistów

Zajęcia praktyczne, eksperymenty w prawdziwych laboratoriach, widowiskowe pokazy - to wszystko przygotowuje dla licealistów Wydział Fizyki Uniwersytetu w Białymstoku. Nowy projekt - "Z fizyką w przyszłość" ruszy w październiku.

Warsztaty pod hasłem "Z fizyką w przyszłość" mają popularyzować nauki ścisłe. Uczelnia dostała na swój projekt 72 tys. zł w konkursie Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego promującym działania upowszechniające naukę. Poinformowała o tym rzeczniczka UwB w przesłanym PAP komunikacie.

"Zajęcia będą miały charakter interdyscyplinarny: zagadnienia fizyczne zostaną połączone z matematyką, informatyką oraz robotyką - zapowiada dr Krzysztof Gawryluk z Wydziału Fizyki UwB. - Wspólnym mianownikiem spotkań będzie zaprezentowanie w praktyczny sposób technologii informatycznych spotykanych w codziennym życiu. Młodzież lubi techniczne nowinki. Na naszych warsztatach uczniowie będą je poznawać w uniwersyteckich laboratoriach: w pracowniach doświadczalnych i komputerowych, pod okiem doświadczonych fizyków".

Uczniowie będą mieli do wyboru pięć bloków tematycznych dotyczących klasycznych doświadczeń fizycznych, eksperymentów wspomaganych komputerowo, robotyki, modelowania trójwymiarowego z wykorzystaniem druku 3D oraz grafiki i gier komputerowych.

Uczestnicy warsztatów będą np. budować proste układy elektroniczne sterowane mikrokontrolerem, projektować elementy gotowe do wydrukowania na drukarkach 3D lub tworzyć proste gry komputerowe z elementami grafiki trójwymiarowej. Zajęcia będą prowadzone w maksymalnie 12-osobowych grupach.

Pierwsza tura warsztatów zaplanowana jest na październik i listopad. Będzie w to w sumie osiem popołudniowych spotkań dla każdej z grup, a dodatkowo wspólne zajęcia wprowadzające i podsumowujące cykl. Rekrutacja chętnych rozpocznie się po wakacjach – szczegółowe informacje ukażą się na stronie Wydziału Fizyki UwB. Wiosną naukowcy planują kolejną turę warsztatów.

"Mamy nadzieję, że uda nam się zaciekawić młodzież takimi naukami jak fizyka, matematyka czy informatyka, zainspirować ją do dalszych naukowych działań, a to w kolejnych latach zaowocuje także większą liczbą studentów kierunków ścisłych" – podsumowuje dr Krzysztof Gawryluk.

PAP - Nauka w Polsce

lt/ mrt/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2024