Nauka dla Społeczeństwa

19.04.2024
PL EN
22.07.2016 aktualizacja 22.07.2016

Podróże kształcą... nawet szympansy

Szympansy, które się przemieszczają, częściej używają narzędzi. Prawidłowość ta mogła odegrać również ważną rolę w rozwoju technologicznym przodków człowieka współczesnego - wynika z badań opublikowanych przez naukowców w magazynie "eLife".

"Rezultaty naszych badań wskazują, że przemieszczanie się sprzyja używaniu przez dzikie szympansy narzędzi. Mogła być to też siła sprawcza we wczesnych stadiach rozwoju technologicznego u ludzi" - wyjaśnia dr Thibaud Gruber z Uniwersytetu Genewskiego.

Naukowcy wyciągnęli wnioski na podstawie siedmioletnich obserwacji zachowań szympansów wschodnich (Pan troglodytes schweinfurthii) w Lesie Budongo w Ugandzie.

Intensywne przemieszczanie się powoduje zwiększenie zapotrzebowania na składniki energetyczne. Pomocne w jego zaspokojeniu są umiejętności, które umożliwiają ich szybkie pozyskanie. Naukowcy wskazują na zdolność badanych szympansów do pozyskiwania - za pomocą narzędzi - bogatego w węglowodany miodu. Tymczasem te zwierzęta, które nie wędrowały dużo, nie wyrobiły w sobie umiejętności zbierania miodu. Najczęściej szympansy korzystały ze złożonych liści, w dwóch przypadkach użyły patyków.

Nowych ustaleń dokonali badacze z Uniwersytetów w Neuchâtel i w Genewie w Szwajcarii. (PAP)

szz/ agt/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2024