29.01.2020
PL EN
23.07.2016 aktualizacja 23.07.2016

W Gdańsku odkryto armatę sprzed kilkuset lat

To pierwsza armata odkryta w Gdańsku w czasie wykopalisk. Natrafili na nią archeolodzy w czasie wykopalisk na gdańskiej Wyspie Spichrzów - poinformował Marcin Tymiński, rzecznik prasowy Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków w Gdańsku.

Armatę odkryto w czwartek w czasie nadzoru archeologicznego przy ul. Motławskiej, który towarzyszy przebudowie ulicy. Jak wyjaśnił w rozmowie z PAP Tymiński, żeliwna armata spoczywała półtora metra pod powierzchnią ziemi. Pochodzi z XVIII lub XIX wieku. Działo jest uszkodzone - brakuje kawałka lufy. Ma nieco ponad metr długości i waży tonę.

"Prawdopodobnie była wykorzystywana jako balast na statkach" - powiedział PAP Tymiński. Dodał, że żeliwne armaty były najbardziej popularne i najczęściej się psuły. Uszkodzone umieszczano na statkach, aby pełniły funkcje balastu.

"To pierwsza armata, którą w Gdańsku wykopano z ziemi" - zaznacza Tymiński. Dotąd odkrywane działa pochodziły z wnętrza wraków. Teraz archeolodzy przyjrzą się odkrytemu działu. Będą m.in. poszukiwać wybitych sygnatur, które umożliwią określenie wieku i losów zabytku.

Odkrycia dokonano w czasie szeroko zakrojonego nadzoru archeologicznego, związanego z realizacją inwestycji na Wyspie Spichrzów i rewitalizacją ulicy. W czasie tych działań odkrywane są zabytki pochodzące od okresu średniowiecza po czasy nowożytne.

PAP - Nauka w Polsce

szz/ agt/

Copyright © Fundacja PAP 2020