Nauka dla Społeczeństwa

29.03.2024
PL EN
26.07.2016 aktualizacja 26.07.2016

UE/Pieniądze z programu Horyzont 2020 m.in. na badania nad migracją

Komisja Europejska poinformowała w poniedziałek, na co w przyszłym roku trafi 8,5 miliarda euro z programu Horyzont 2020 finansującego innowacje i badania naukowe w UE. Część środków przeznaczona zostanie na badania nad problemami migracji i terroryzmu.

Jak tłumaczył komisarz UE ds. badań, innowacji i nauki Carlos Moedas, priorytety programu Horyzont 2020 odzwierciedlają problemy, z jakimi obecnie zmaga się Unia Europejska.

"Zwiększenie środków na badania nad problemem migracji pokazuje, że Horyzont 2020 potrafi szybko adaptować się do nowych wyzwań i że aktywnie stara się znaleźć odpowiedź na kryzys migracyjny w Europie" – mówił Moedas.

Dlatego też 11 mln euro z przyszłorocznej puli otrzymają projekty związane z nowymi badaniami nad migracją, w tym m.in. programy porównujące międzynarodową politykę azylową i migracyjną, czy stosowane w różnych krajach sposoby na integrację społeczną i ekonomiczną imigrantów. Wśród nich są takie projekty jak Temper, który bada zjawisko migracji tymczasowej i tzw. migracji cyrkulacyjnej (to np. wyjazd zagranicę w poszukiwaniu pracy, ale bez zamiaru pozostania w innym państwie) w opozycji do tradycyjnej emigracji na pobyt stały. Naukowcy analizują m.in., co może leżeć u podstaw decyzji o wybraniu jednej z nich.

UE ma nadzieję, że wyniki badań nad migracją pomogą w tworzeniu skuteczniejszej polityki migracyjnej i integracyjnej.

49 mln euro z programu przeznaczone zostanie na badania nad nowymi metodami zapobiegania i walki z terroryzmem i przestępczością zorganizowaną w ogóle. Wsparcie mogą otrzymać projekty dotyczące walki z radykalizacją młodzieży i rozpowszechnianiem propagandy terrorystycznej. To też reakcja na ostatnie ataki terrorystyczne w UE i na świecie.

W 2017 r. po raz pierwszy umożliwiony zostanie bezpłatny i otwarty dostęp online do prowadzonych badań i publikacji naukowych, finansowanych ze środków Horyzont 2020. Jak dotąd możliwe to było jedynie w przypadku niektórych projektów. W dotychczasowym programie pilotażowym wzięło ich udział 431, teraz dostęp ten rozszerzony zostanie na wszystkie projekty i dziedziny tematyczne Horyzontu 2020.

„Chcemy, aby darmowy dostęp w sieci do danych naukowych stał się normą" – powiedział rzecznik KE ds. konkurencji Ricardo Cardoso.

Jak jednak zapewnia Komisja Europejska, w uzasadnionych przypadkach możliwe będzie zachowanie wyników badań w tajemnicy, na przykład jeśli ich ujawnienie mogłoby zaszkodzić projektowi albo jeśli zachodziłoby podejrzenie naruszenia praw autorskich. Za każdym razem jednak prowadzący badania będę musieli przedstawić przekonujące wyjaśnienie, dlaczego nie chcą udostępnić danych.

Zdaniem unijnych urzędników otwarty dostęp do wiedzy naukowej przyczyni się do wzmacniania współpracy pomiędzy badaczami i ośrodkami badawczymi. Ponadto zmobilizuje naukowców do prowadzenia dalszych badań, pobudzając w ten sposób konkurencyjność i przyspieszając innowacje.

Jednym z priorytetów programu Horyzont 2020 w przyszłym roku będzie także polityka klimatyczna, zwłaszcza w ramach Unii Energetycznej. KE liczy na to, że badania przyniosą innowacyjne rozwiązania w zakresie walki ze zmianami klimatycznymi oraz rozsądnego zużycia energii. Aby to osiągnąć, potrzebne są m.in. badania nad zużyciem wody czy prace nad skutecznymi sposobami przechowywania energii.

W 2017 r. prawie 1,8 miliarda euro przeznaczonych zostanie na około tysiąc grantów dla najlepszych naukowców. Beneficjentów wskaże Europejska Rada ds. Badań Naukowych.

Horyzont 2020 to największy w historii program finansowania badań naukowych i innowacji w Unii Europejskiej. Jego budżet w latach 2014-2020 wynosi prawie 77 mld euro.

Z Brukseli Jowita Kiwnik Pargana (PAP)

jowi/ kot/ kar/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2024