Nauka dla Społeczeństwa

25.04.2024
PL EN
08.08.2016 aktualizacja 08.08.2016

Aplikacja na telefon pomoże pacjentom z demencją odnaleźć wspomnienia

Osoby cierpiące na chorobę Alzheimera i inne formy demencji związanej z wiekiem mają problemy z rozpoznawaniem członków rodziny, przyjaciół, kojarzeniem fatów z konkretnymi osobami. Nowa aplikacja stworzona przez grupę studentów Cornell University pomaga im pozostawać w kontakcie ze wspomnieniami, a tym samym - ze znajomymi i rodziną. Pomaga nawet podtrzymać towarzyską pogawędkę.

"Remember Me!" to aplikacja na smartfony opracowana przez czwórkę magistrantów (obecnie - magistrów) i zaprezentowana podczas 123. Annual Conference of the American Society for Engineering Education St. Lawrence, która odbyła się wiosną na Cornell University (USA).

"Z pewnością każdy z nas miał kiedyś styczność z osobą cierpiącą na utratę pamięci" - mówi Karthik Venkataramaiah, jeden z twórców aplikacji. - "Pomyśleliśmy, że warto zbudować coś, co pomogłoby przywrócić takim ludziom wspomnienia".

Aplikację instaluje się na telefonie zarówno pacjenta, jak i członków jego rodziny, znajomych, opiekunów - zwanych ogólnie grupą. Dzięki systemowi nawigacji satelitarnej (GPS) i stałemu połączeniu z chmurą danych aplikacja wyświetla na smartfonie pacjenta alerty, kiedy tylko w jego pobliżu pojawia się znajoma osoba (członek jego grupy). Telefon informuje, jak się nazywa nadchodząca osoba, kim jest dla pacjenta, po czym wyświetla pokaz slajdów składających się jej ze zdjęć.

W sytuacji, gdy np. chory otrzyma SMS lub połączenie telefoniczne od członka grupy, aplikacja wyświetli na ekranie podobne informacje.

"Wydało nam się to logiczne, bo przecież spotykając kogoś z utratą pamięci, odruchowo chcemy pokazywać mu zdjęcia, które pomogą skojarzyć twarz z osobą i z sytuacją" - wyjaśnia Venkataramaiah.

Po rozpoczęciu rozmowy aplikacja może także wyświetlić zapisy wszystkich wcześniejszych rozmów z daną osobą oraz przypomnieć najważniejsze fakty o niej. Wszystko, aby ułatwić nawiązanie kontaktu i skojarzenie rozmówcy.

Jak tłumaczy współautor wynalazku, rozwiązanie powstało w wyniku miesięcznych konsultacji z osobami, które żyją na co dzień z bliskimi dotkniętymi demencją.

Teraz młodzi inżynierowie chcą zastosować metody przetwarzania języka naturalnego na wzorce językowe charakterystyczne dla danego pacjenta - aby przewidzieć, co być może chciałby on powiedzieć w trakcie rozmowy.

Aplikacja posiada też przydatną dla opiekunów funkcję, pozwalająca na wysyłanie przypomnień o potrzebie zażycia leku, przeprowadzenia ważnej rozmowy telefonicznej lub wykonania określonego zadania. Opiekunowie mogą też korzystać z GPS, aby zlokalizować pacjenta, gdyby ten wyszedł z domu i zaginął. (PAP)

kap/ zan/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2024