Nauka dla Społeczeństwa

23.04.2024
PL EN
10.08.2016 aktualizacja 10.08.2016

Wolontariat korzystny dla zdrowia seniorów i osób w średnim wieku

Angażowanie się w działalność wolontaryjną jest korzystne dla zdrowia psychicznego ludzi w średnim wieku i starszych. W przypadku osób młodszych - nie odnotowano podobnej zależności - wynika z badań opublikowanych na łamach internetowego periodyku "The BMJ".

Naukowcy uznali, że jest wyraźny związek pomiędzy wiekiem, w jakim udziela się w działalności wolontaryjnej a tym, na ile wpływa ona na zdrowie psychiczne. Poprzednie badania nie obejmowały młodszych grup wiekowych - nie było jasne, czy wolontariat ma na nie podobny wpływ. W wyniku okazało się, że podobnej zależności nie zauważono u osób młodszych niż 40 lat.

"Wolontariat może być dla osób starszych okazją do korzystnych aktywności i nawiązania kontaktów, które z kolei mogą mieć pozytywny wpływ na stan zdrowia" - przekonują badacze. Ich zdaniem bardzo ważne jest promowanie wśród starzejącego się społeczeństwa pozytywnych dla zdrowia zachowań, po to, aby żyć dłużej i w zdrowiu.

Według poprzednich badań osoby, które angażują się w działalność wolontaryjną, są z reguły bardziej majętne, mają większą siatkę społeczną i więcej wpływów - sam ten fakt powoduje, że dzięki temu są zdrowsze psychicznie i mają lepsze samopoczucie.

Tymczasem z najnowszych badań wynika też, że w przypadku osób starszych niż 40 lat i aktywnych jako wolontariusze wyższe są wskaźniki pozytywnego emocjonalnego samopoczucia i zdrowia psychicznego w porównaniu do osób, które nigdy w taki sposób się nie udzielały. Co ważne - jak podkreślają naukowcy - działo się to niezależnie od ich statusu społecznego, stanu cywilnego, zdrowia czy wykształcenia.

"Wolontariat może też wyznaczać poczucie celu, zwłaszcza dla osób, które utraciły zarobki, gdyż regularny wolontariat pomaga w utrzymywaniu sieci społecznych. Są one szczególnie istotne dla osób starszych, które często są społecznie odizolowane" - dodają autorzy najnowszych badań.

Badania przeprowadzono wśród Brytyjczyków. Kierownikiem zespołu naukowego była dr Faiza Tabassum z Uniwersytetu w Southampton w Wielkiej Brytanii. (PAP)

szz/ mrt/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2024