29.03.2024
PL EN
29.08.2016 aktualizacja 29.08.2016

Polscy matematycy górą! Zdobyli 9 medali w mistrzostwach w główkowaniu

Dziewięć medali: trzy złote, trzy srebrne i trzy brązowe, zdobyli reprezentanci Polski na zakończonych w Paryżu XXX Międzynarodowych Mistrzostwach w Grach Logicznych i Matematycznych. W sumie do zdobycia były 24 medale.

We Francji nasi zawodnicy rywalizowali w ośmiu kategoriach wiekowych i zawodowych, w których do zdobycia były w sumie 24 medale.

Reprezentację Polski tworzyło 29 osób, które zakwalifikowały się do finału podczas Mistrzostw Polski rozgrywanych na Politechnice Wrocławskiej. Zawodnicy mierzyli się z matematycznymi zadaniami w swoich kategoriach wiekowych – od uczniów szkół podstawowych, przez gimnazjalistów i licealistów, po studentów, dorosłych i profesjonalistów zawodowo zajmujących się informatyką i matematyką.

Złote medale wywalczyli: Paulina Żeleźnik z wrocławskiej Szkoły Podstawowej nr 24 (kategoria CE – uczniowie klas trzecich szkół podstawowych), Radosław Girul z wrocławskiego Gimnazjum nr 38 (kategoria C2 – gimnazjaliści) oraz Łukasz Bożyk, student matematyki na Uniwersytecie Warszawskim (kategoria L2 – studenci).

"Przed wyjazdem liczyłem na zdobycie 4-5 medali, dlatego ten wynik można uznać za sukces, tym bardziej, że żadna inna reprezentacja nie zdobyła trzech złotych medali. Warto też dodać, że jedenastu innych zawodników naszej reprezentacji zajęło bardzo dobre miejsca w czołówkach swoich kategorii" – skomentował opiekunem polskiej kadry doc. dr Janusz Górniak, prodziekan Wydziału Matematyki Politechniki Wrocławskiej.

Międzynarodowe Mistrzostwa Francji w Grach Matematycznych i Logicznych, zwane także Mistrzostwami Świata, organizowane są w Paryżu od 1987 roku. Polska uczestniczy w nich od 1992 i zdobyła już ok. 120 medali. W zeszłym roku Polacy pobili rekord i zdobyli 12 medali, w tym aż 6 złotych.