29.01.2020
PL EN
14.09.2016 aktualizacja 14.09.2016

W Trójmieście konferencja o fenomenalnych efektach kwantowych

Badacze zajmujący się tajemniczym światem kwantów spotkają się między 21 a 23 września w Trójmieście na konferencji "Quantum phenomena: Between the whole and the parts". W programie znalazły się wykłady otwarte dla wszystkich chętnych - w tym wykład jednego z "ojców" kwantowej informatyki Charlesa Bennetta z IBM.

Konferencja "Quantum phenomena: Between the whole and the parts" organizowana jest przez Politechnikę Gdańską i Krajowe Centrum Informatyki Kwantowej przy Uniwersytecie Gdańskim. Wydarzenie realizowane jest dzięki grantowi z Fundacji Templetona.

W programie znalazły się wykłady otwarte, w których wziąć może udział każdy. W środę 21 września pasjonaci fizyki kwantowej będą mogli posłuchać wykładu Charlesa H. Bennetta z IBM Watson Research Center w USA. To współodkrywca kwantowej teleportacji i kwantowej kryptografii, uznawany za jednego z "ojców" kwantowej informatyki.

Gratką będzie też tego samego dnia spotkanie z prof. Wojciechem H. Żurkiem z Los Alamos National Laboratory. To pracujący w USA polski naukowiec, którego osiągnięciami jest m.in. udowodnienie twierdzenia o zakazie klonowania, które mówi, że nie można wykonać idealnej kopii nieznanego stanu kwantowego. Żurek ma również na koncie wypracowanie teorii Kwantowego Darwinizmu. Pokazuje ona pewne podobieństwa między światem kwantowym a mechanizmami doboru naturalnego.

W czwartek 22 września będzie można z kolei posłuchać Phillippe\'a Grangiera z Francuskiego Uniwersytetu Paris-Saclay, a także Mariusza Puchalskiego z Uniwersytetu Warszawskiego, a w piątek (23 września) prelekcje wygłosi Giacomo Mauro D\'Ariano z wloskieo Uniwersytetu w Pavii oraz Caslav Brukner z austriackiego Uniwersytetu Wiedeńskiego.

Otwarte wykłady odbywać się będą na Wydziale Ekonomii Uniwersytetu Gdańskiego, ul. Armii Krajowej 119 w Sopocie, zaczynają się każdego dnia konferencji o g. 9.45.

Szczegóły na stronie konferencji http://quantum-phenomena-conference.mif.pg.gda.pl/home

PAP - Nauka w Polsce

lt/ zan/

Copyright © Fundacja PAP 2020