06.07.2020
PL EN
05.10.2016 aktualizacja 05.10.2016

Naukowe sposoby na czosnkowy oddech

Surowe jabłka, surowa sałata i świeża mięta - to najskuteczniejsza broń w walce z czosnkowym oddechem. Naukowcy z Ohio odkryli, co naprawdę pomaga zlikwidować przykry zapach z ust, jaki pozostawia po sobie czosnek.

Praca na ten temat ukazała się w najnowszym wydaniu pisma „Journal of Food Science” (http://onlinelibrary.wiley.com/doi/10.1111/1750-3841.13439/abstract;jsessionid=B45976CB40B396E4DF625A765BF62574.f02t01).

Czosnek - albo się go kocha, albo nienawidzi. Jedno jest jednak pewne - nikt nie lubi, kiedy zapach czosnku towarzyszy mu jeszcze przez wiele godzin po zjedzeniu posiłku.

Teraz wielbiciele czosnku mogą wreszcie odetchnąć z ulgą - naukowcy z Ohio State University (USA) znaleźli rozwiązanie problemu odpychającego, czosnkowego oddechu. Jak pokazały przeprowadzone przez nich eksperymenty, najlepiej radzą sobie z tym zadaniem surowe jabłka, sałata i mięta.

Na potrzeby badania uczestnicy przez 25 sekund żuli 3 gramy świeżego czosnku. Następnie podzielono ich na kilka grup. Pierwsza z nich (kontrolna) dostała do popicia czosnku czystą wodę. Pozostali uczestnicy dostali odpowiednio: surowe lub prażone jabłka albo sok z jabłek, surową lub gotowaną sałatę, świeżą miętę lub sok z liści mięty albo zieloną herbatę.

Lotne substancje odpowiedzialne za długo utrzymujący się w oddechu zapach czosnku to przede wszystkim disiarczek diallilu, merkaptanu allilu, disiarczek allilometylowy oraz siarczek allilometylowy.

Naukowcy przeanalizowali więc stężenie wymienionych wyżej substancji w wydychanym przez uczestników powietrzu zaraz po spożyciu przez nich wymienionych produktów.

Okazało się, że surowe jabłka, surowa sałata oraz surowe liście mięty najefektywniej zmniejszały stężenie „czosnkowych” substancji lotnych w wydychanym powietrzu. W ciągu pierwszych 30 minut po zjedzeniu czosnku dwa pierwsze produkty były aż o 50 proc. bardziej skuteczne w niwelowaniu przykrego zapachu z ust niż woda, a skuteczność świeżej mięty w tym zakresie była nawet nieco wyższa.

Jeśli chodzi o sok jabłkowy i sok z mięty, to obniżały one poziom badanych substancji lotnych, choć już nie tak skutecznie, jak produkty surowe. Natomiast zarówno prażone jabłka, jak i gotowana sałata, również bardzo dobrze radziły sobie z redukowaniem „czosnkowych” substancji lotnych.

Zielona herbata nie miała żadnego wpływu na niwelowanie przykrego zapachu po zjedzeniu czosnku.

Według naukowców pokarmy mogą neutralizować czosnkowy oddech poprzez dwa mechanizmy. Po pierwsze, zawarte w surowych produktach enzymy neutralizują zapach czosnku, a po drugie, wchodzące w ich skład związki fenolowe (obecne i w surowych, i w przegotowanych produktach) reagują z substancjami lotnymi, niszcząc je.

„Ponieważ surowe produkty zawierają zarówno enzymy, jak i związki fenolowe, ich skuteczność w zwalczaniu czosnkowego oddechu jest większa niż produktów poddanych obróbce termicznej, która niszczy enzymy i pozostawia jedynie związki fenolowe” - tłumaczą autorzy badania. (PAP)

kap/ mrt/

Copyright © Fundacja PAP 2020