22.03.2019
PL EN
05.10.2016 aktualizacja 05.10.2016

Śląski Festiwal Nauki – wkrótce w Katowicach

Widowiskowe eksperymenty, różnorodne pokazy, wykłady, prezentacje, koncerty – znalazły się w programie pierwszego Śląskiego Festiwalu Nauki. Od 13 do 15 października Katowice staną się mekką miłośników szeroko rozumianej nauki i wiedzy.

W organizację tego popularnonaukowego święta włączyły się czołowe uczelnie regionu m.in. Uniwersytet Śląski, Politechnika Śląska, Śląski Uniwersytet Medyczny, Uniwersytet Ekonomiczny oraz kilkadziesiąt innych podmiotów, w tym warszawskie Centrum Nauki Kopernik. Na uczestników festiwalu czekać będą setki propozycji.

Prorektor ds. kształcenia i studentów Uniwersytetu Śląskiego prof. dr hab. Ryszard Koziołek podkreślił podczas środowej konferencji w Katowicach, że dzięki festiwalowi mieszkańcy regionu będą mieli okazję zobaczyć, czym naukowcy tak naprawdę się zajmują.

"Skoro jesteśmy uniwersytetem publicznym, to jednym z naszym zobowiązań jest pokazać, co my tu właściwie robimy. Oczywiście to, że nauka jest pożyteczna dla człowieka, że jest niezbędna, zwiększa nasz komfort życia, nasze bezpieczeństwo, nasze zdrowie – to są truizmy, co do których nie trzeba przekonywać. Jednak o tym, czego tu się naprawdę dokonuje, co tu się dzieje, o tym wiedzą mimo wszystko nieliczni, nawet nie wszyscy studenci" – mówił prorektor.

Dodał, że nauka jest względnie młodą sferą działalności człowieka. "Nauka dzisiaj to jest nie tylko odkrywanie tego, co reguluje nasz świat, naszą rzeczywistość, nasze życie, ale także jest szansą kierowania zarówno pojedynczym istnieniem, jak i społeczeństwem czy całą ludzkością w jakimś zamierzonym kierunku. Ogromne mamy oczekiwania wobec nauki, a zarazem, równolegle do tego narastają lęki przed nauką" – podkreślił prof. Koziołek.

Z kolei dyrektor programowy wydarzenia dr Jerzy Jarosz z Uniwersytetu Śląskiego zaznaczył, że festiwal ma charakter otwarty. "Program jest zróżnicowany, trudno go dokładnie sklasyfikować. Oprócz wszystkich rodzajów nauki nie zabraknie też sztuki czy sportu" – dodał.

Trzydniowy Śląski Festiwal Nauki rozpocznie się 13 października od 12. edycji Śląskiego Studenckiego Festiwalu Nauki – imprezy kulturalno-naukowej, organizowanej przez studentów śląskich uczelni, którzy na katowickim rynku zaprezentują swoje dokonania naukowe i pasje. Wśród tegorocznych propozycji znalazły się m.in. degustacja potraw z owadów, zawody w lataniu dronem czy pokaz talentów.

Drugiego dnia impreza przeniesie się do Międzynarodowego Centrum Kongresowego, gdzie na łącznej powierzchni ponad 8 tys. m kw. będzie można m.in. zajrzeć do ok. 200 stanowisk tematycznych, wziąć udział w wykładach, prelekcjach, warsztatach, a także zrelaksować się w strefie chillout’u. Część wykładów, a także koncerty czy konkursy prowadzone będą na scenie głównej.

Ponad 300 propozycji popularnonaukowych obejmuje zagadnienia z niemal wszystkich obszarów wiedzy. Uczestnicy festiwalu będą mieli możliwość m.in.: złożyć drukarkę 3D, wziąć udział w warsztatach szyfrowania i rysowania poezji na planszach komiksu, poznać tajniki robotów medycznych, odkryć, czy Szekspir czuł bluesa, po co Iron Manowi kostium, jak zredukować stres i jak odszukać model długiego życia. W programie zaplanowano też pokazy hologramów, programowania robotów z klocków, prezentację prototypu drona do oprysku jako alternatywnego rozwiązania w rolnictwie, jak również stoisko pokazowe, przy którym będzie można poznać tradycyjne sposoby wyrobu piwa.

Zgodnie z założeniem organizatorów, w piątek 14 października do udziału szczególnie zapraszane są szkoły, a w sobotę 15 października - mieszkańcy regionu wraz z całymi rodzinami.

Imprezy towarzyszące festiwalu to m.in. spektakle w śląskich teatrach. W organizację imprezy włączyło się także miasto Katowice.

Szczegółowy program można znaleźć na stronie www.slaskifestiwalnauki.us.edu.pl

Patronat medialny nad festiwalem objął serwis PAP - Nauka w Polsce.

PAP - Nauka w Polsce

akp/ agt/

Copyright © Fundacja PAP 2019