Nauka dla Społeczeństwa

20.04.2024
PL EN
14.10.2016 aktualizacja 14.10.2016

Dwoje Polaków na prestiżowym stypendium w USA

Dwoje Polaków - dr Agnieszka Bieńczyk-Missala i Błażej Moder - weźmie udział w prestiżowym programie stażowym Georgetown Leadership Seminar. Polacy, dzięki stypendium Fundacji Edukacyjnej Jana Karskiego, znaleźli się w elitarnym, międzynarodowym gronie 35 uczestników programu.

Program stażowy Georgetown Leadership Seminar organizuje Edmund A. Walsh School of Foreign Service Uniwersytetu Georgetown w Waszyngtonie. Dwa stypendia umożliwiające udział Polaków w programie przyznała Fundacji Edukacyjnej Jana Karskiego, który wykładał na Uniwersytecie w Georgetown. Seminarium odbędzie się pod koniec października br. w Waszyngtonie.

Georgetown Leadership Seminar to program renomowanych wykładów i warsztatów, w których każdego roku uczestniczy jedynie 35 osób z całego świata. Wśród absolwentów stypendium znajdują się członkowie rządów, parlamentarzyści, liderzy biznesu oraz organizacji pozarządowych.

Wśród stypendystów znalazła się dr Agnieszka Bieńczyk-Missala. Od 2006 roku wykłada w Instytucie Stosunków Międzynarodowych Uniwersytetu Warszawskiego. Prowadzi również badania, w których skupia się nad zagadnieniami naruszeń praw człowieka i prawa wojennego oraz pomocy humanitarnej. Udział w stypendium jest dla niej szczególnie ważny, bo jak przyznaje, w dobie współczesnych międzynarodowych wyzwań i zagrożeń, spotkania z osobami pochodzącymi z różnych państw, kultur i sfer aktywności nabierają szczególnego znaczenia. "Poprzez wymianę doświadczeń i wspólny udział w takim seminarium możemy spojrzeć na wiele problemów z o wiele szerszej perspektywy, a w efekcie skuteczniej je rozwiązywać" – dodaje Agnieszka Bieńczyk-Missala.

Drugi stypendysta Błażej Moder jest człowiekiem zaangażowanym w działalność na rzecz społeczności łódzkiej. Jest działaczem samorządowym związanym z Fundacją Forum Obywatelskiego Rozwoju. Jako Dyrektor EC-1 nadzoruje budowę i funkcjonowanie Narodowego Centrum Kultury Filmowej, Centrum Nauki i Techniki, Planetarium oraz Centrum Komiksu i Narracji Interaktywnej w Łodzi. "Jestem po rozmowach z uczestnikami stypendium z poprzednich lat. Dla wszystkich było to unikalne doświadczenie, które zostawia niezapomniany ślad. Amerykanie określają to frazą >life changing experience<" – mówi tegoroczny stypendysta Błażej Moder.

Absolwentami Georgetown University, w którym wykładał Jan Karski, są wybitni politycy jak prezydent Stanów Zjednoczonych Bill Clinton, prezydent Litwy Dalia Grybauskaite, król Hiszpanii Filip VI czy były premier Portugalii i prezydent Komisji Europejskiej Jose Manuel Barroso.

Jak podkreśla Ewa Junczyk-Ziomecka, prezes Fundacji Edukacyjnej im. Jana Karskiego, stypendium umożliwia poznanie i nawiązanie współpracy z liderami z innych krajów, którzy chcą, aby świat był lepszym miejscem do życia. "Dlatego bez wahania zaangażowaliśmy się w ten projekt. Staramy się krzewić uniwersalne wartości reprezentowane przez Jana Karskiego, wspierając młodych polskich liderów, dla których Karski jest wzorem do naśladowania" – dodaje Junczyk-Ziomecka.

PAP - Nauka w Polsce

ekr/ mrt/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2024