Nauka dla Społeczeństwa

28.03.2024
PL EN
14.11.2016 aktualizacja 14.11.2016

Znamy już finalistów konkursu Popularyzator Nauki 2016

Znamy już finałową piętnastkę konkursu Popularyzator Nauki 2016, wybraną w pierwszym etapie głosowania przez członków Kapituły. To w tym gronie znajdują się laureaci, których nazwiska poznamy w połowie grudnia, podczas finałowej gali konkursu w siedzibie resortu nauki w Warszawie.

W tegorocznej - 12. edycji - zainteresowanie konkursem Popularyzator Nauki było rekordowe: zgłosiło się aż 115 kandydatów.

W pierwszym etapie głosowania członkowie Kapituły wyłonili piętnastu finalistów - po trzech najlepszych w każdej z konkursowych kategorii: Naukowcy, Animatorzy, Zespoły, Instytucje i Media. W drugim etapie kapituła zdecyduje, którzy finaliści otrzymają tytuł Popularyzatora Nauki i statuetkę tegorocznej edycji Popularyzatora Nauki.

Zwycięzców poznamy podczas uroczystej gali konkursowej, która odbędzie się w połowie grudnia w siedzibie Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Zostaną wówczas ogłoszone nazwiska najlepszych popularyzatorów indywidualnych, a także nazwy najlepszych zespołów, instytucji i mediów popularyzujących naukę.

Przede wszystkim jednak jury wskaże laureata nagrody głównej, który otrzyma tytuł Popularyzatora Nauki 2016.

Jak co roku redakcja serwisu PAP - Nauka w Polsce przyzna też pozaregulaminowe wyróżnienie im. red. Tomasza Trzcińskiego za wzorcową politykę informacyjną.

W skład Kapituły Konkursu wchodzą: prof. Michał Kleiber (przewodniczący) – jeden z inicjatorów konkursu, wieloletni prezes PAN, b. minister nauki i informatyzacji; prof. Magdalena Fikus – popularyzatorka nauki, współorganizatorka warszawskiego Festiwalu Nauki; Robert Firmhofer – dyrektor Centrum Nauki Kopernik, red Krzysztof Michalski – dziennikarz Polskiego Radia i komentator naukowy, a także przedstawiciele Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego oraz serwisu PAP - Nauka w Polsce.

Konkurs Popularyzator Nauki organizowany jest przez serwis Nauka w Polsce Polskiej Agencji Prasowej we współpracy z Ministerstwem Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Nagradzane są w nim osoby i instytucje, które pomagają innym lepiej zrozumieć świat i potrafią zainteresować osiągnięciami naukowymi osoby niezwiązane z nauką.

Oto lista tegorocznych finalistów:

Naukowcy:

Bogusław Pawłowski

Piotr Sułkowski

Tadeusz Wibig

Animatorzy:

Magdalena Osial

Wojciech Dindorf

Dawid Myśliwiec

Zespoły:

Chemiczne Koło Naukowe „Flogiston”

Załoga F - Filozofuj

Zespół ARCH-TECH

Instytucje:

Biuro ds. Nauki i Współpracy z Gospodarką, Uniwersytet Warmińsko-Mazurski w Olsztynie

Poznański Park Naukowo-Technologiczny

Wydział Fizyki Uniwersytetu Warszawskiego

Media:

Zdzisław Cozac

Crazy Nauka

PlatonTV

Sylwetki finalistów będziemy prezentować na stronie serwisu Nauka w Polsce od poniedziałku 21 listopada.

Finalistom gratulujemy, a wszystkim kandydatom dziękujemy za ich działania na rzecz popularyzacji nauki!

PAP - Nauka w Polsce

lt/ zan/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2024