06.07.2020
PL EN
15.11.2016 aktualizacja 15.11.2016

Rzeszów/ Podpisano deklarację na rzecz utworzenia szpitala uniwersyteckiego

Minister zdrowia Konstanty Radziwiłł, wiceminister nauki i szkolnictwa wyższego Aleksander Bobko oraz władze woj. podkarpackiego podpisali w poniedziałek deklaracje, w której zapewniają o współpracy m.in. ws. powstania w Rzeszowie szpitala uniwersyteckiego.

Ze strony władz regionu sygnatariuszami "Deklaracji współpracy na rzecz rozwoju kształcenia i rozwoju systemu ochrony zdrowia w woj. podkarpackim" są marszałek woj. podkarpackiego Władysław Ortyl, wojewoda podkarpacki Ewa Leniart oraz rektor Uniwersytetu Rzeszowskiego prof. Sylwester Czopek.

"Bardzo istotnym elementem nowoczesnej służby zdrowia są nauka i kadry. Te dwa elementy stanowią także o tym, czego oczekują pacjenci, czyli jakości i dostępności służby zdrowia" – powiedział po podpisaniu deklaracji minister Radziwiłł.

"Żeby utrzymywać dobrą jakość, musimy być coraz lepsi, musimy się zmieniać. Potrzebne są lokomotywy, a takimi lokomotywami są uczelnie, w tym także uczelnie medyczne. To dobrze, że na Podkarpaciu, w Rzeszowie, taka lokomotywa już działa" – zaznaczył.

Radziwiłł zauważył także, że w naszym kraju "brakuje wysoko kwalifikowanych kadr medycznych". "W szczególności brakuje pielęgniarek i lekarzy i nad tym musimy się pochylać" – dodał.

Minister zdrowia przypomniał, że "od jesieni w Polsce studiuje o 600 studentów więcej na wydziałach lekarskich". "To nadal nie jest to, co chcielibyśmy osiągnąć. W przyszłym roku będziemy się starali zwiększyć nabór na studia o kolejne 600 osób" – mówił Radziwiłł w Rzeszowie.

Z kolei wiceminister nauki i szkolnictwa wyższego Aleksander Bobko podkreślił, że w ostatnim czasie w kilku nowych ośrodkach akademickich rozpoczęło się kształcenie lekarzy. Jego zdaniem, są to "bardzo ważne przedsięwzięcia" m.in. z uwagi na zrównoważony rozwój kraju oraz braki kadrowe wśród lekarzy i pielęgniarek.

Tworzenie szpitala uniwersyteckiego ma rozpocząć połączenie Wojewódzkiego Szpitala Klinicznego nr 1 w Rzeszowie z Podkarpackim Centrum Chorób Płuc. Wcześniej w jego skład weszło już Podkarpackie Centrum Onkologiczne. Decyzje w tej sprawie podjął już sejmik woj. podkarpackiego. "Myślę, że procedury, które uruchomiliśmy, będą trwały kilka miesięcy. Rok 2017 będzie poświęcony kwestiom związanym z przygotowaniem do tego przekazania" – powiedział marszałek woj. podkarpackiego Władysław Ortyl.

W jego ocenie, przekazanie przez samorząd wojewódzki szpitala Wydziałowi Medycznemu Uniwersytetu Rzeszowskiego powinno nastąpić w 2018 r. "Ten proces będzie realizowany przy bliskiej współpracy z uniwersytetem" – zapewnił marszałek Ortyl.

Kierunek lekarski na Wydziale Medycznym UR istnieje od roku. Obok tego kierunku od wielu lat na tym wydziale działają Instytut Pielęgniarstwa i Nauk o Zdrowiu, Instytut Położnictwa i Ratownictwa Medycznego, Instytut Fizjoterapii.

Uniwersytet Rzeszowski powstał w 2001 r. z połączenia Wyższej Szkoły Pedagogicznej, Filii Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie oraz Zamiejscowego Wydziału Ekonomii Akademii Rolniczej w Krakowie. Jest największą uczelnią na Podkarpaciu. Na 48 kierunkach studiów kształci się prawie 18 tys. studentów.

PAP - Nauka w Polsce

kyc/ karo/

Copyright © Fundacja PAP 2020