22.10.2019
PL EN
16.11.2016 aktualizacja 16.11.2016

Znaleziono podłoże obojętności niektórych osób na muzykę

Ludzie, którzy nie reagują emocjonalnie na muzykę, mają słabsze połączenia nerwowe między obszarami mózgu przetwarzającymi dźwięki a centrami nagrody odpowiedzialnymi za odczuwanie przyjemności – informuje pismo „Proceedings of the National Academy of Sciences”.

W każdej kulturze można znaleźć osoby, które nie reagują emocjonalnie na muzykę – niezależnie od jej gatunku.

Aby sprawdzić neurologiczne podłoże tej cechy naukowcy z Uniwersytetu w Barcelonie oraz Uniwersytetu McGilla w Montrealu przeprowadzili badania w grupie 15 osób, u których muzyka nie wzbudzała emocjonalnej reakcji. Podczas słuchania różnych utworów ich mózgi przebadano z użyciem funkcjonalnego rezonansu magnetycznego (fMRI).

Dla porównania przebadano też 30 innych ochotników, z których 15 oceniło, że reaguje emocjami na ulubioną muzykę na przeciętnym poziomie, a pozostałych 15 zadeklarowało, że ich reakcja na muzykę jest silniejsza niż przeciętnej osoby. Również wśród tych osób wykonano skany mózgu podczas prezentowania im ulubionych utworów.

Naukowcy zaobserwowali, że w trakcie słuchania muzyki osoby na nią obojętne miały znacznie zmniejszoną aktywność (mniejsze ukrwienie) obszarów mózgu odpowiedzialnych za odczuwanie przyjemności – tzw. centrów nagrody, w porównaniu z pozostałymi ochotnikami. Dalsze testy wykazały jednak, że na inne bodźce mogące wywoływać uczucie przyjemności układ nagrody reagował podobnie u wszystkich badanych. To oznacza, że nie różni się on u osób niedoceniających muzyki. Okazało się natomiast, że osoby te mają znacznie słabsze połączenia między obszarami mózgu przetwarzającymi dźwięki a centrami nagrody.

Autorzy pracy zastrzegają, że nie nie odpowiada ona na pytanie, czy to osłabione połączenia odpowiadają za brak reakcji na muzykę, czy też brak wrażliwości na muzykę przyczynia się do osłabienia tych połączeń? Aby odpowiedzieć na te pytania konieczne są dalsze badania. (PAP)

jjj/ zan/

Copyright © Fundacja PAP 2019