07.07.2020
PL EN
08.12.2016 aktualizacja 08.12.2016

Wiceszef MON wręczył nagrody autorom prac naukowych na rzecz obronności

Badania nad przebijalnością pancerzy, pocisk podkalibrowy, system badania struktury płatowców, modułowy system trałowy, zestaw modyfikacyjny do kamer termowizyjnych i system wspomagający lądowanie samolotów - to projekty naukowe wyróżnione w czwartek przez wiceszefa MON Wojciecha Fałkowskiego.

"Dzisiaj mówimy o tym, co policzalne i dokładnie mierzalne, o sferze techniki, technologii i nauk ścisłych. Bez tego nie ma współczesnej gospodarki, nie ma współczesnego państwa i nie ma cywilizacji" - powiedział wiceminister, który wręczył nagrody laureatom IV konkursu na najlepszą pracę naukową i wdrożenie z obszaru obronności. Wyróżnienia odebrali członkowie zespołów badawczych z instytutów naukowych i przedsiębiorstw.

Podkreślił znaczenie pracy zespołowej i naukowej rywalizacji. "Obronność jest częścią państwa, a to państwo funkcjonuje na płaszczyźnie cywilizacyjnej, która utrzyma się tylko wtedy, kiedy będzie rozwój techniki, poziomu życia i całej sfery niedefiniowalnej, sfery moralności, sfery ducha, sfery związanej z podstawowymi wartościami" - mówił Fałkowski.

Nagrodę w kategorii najlepszej pracy naukowej lub rozwojowej otrzymał zespół z Wojskowego Instytutu Technicznego Uzbrojenia za własny projekt badawczy dotyczący penetracji pancerzy przez pociski podkalibrowe z penetratorem jednolitym i segmentowym.

Także WITU w konsorcjum ze spółką Mesko został nagrodzony za skonstruowanie pocisku 120 mm z nowego typu podkalibrowym penetratorem. Ta amunicja jest już produkowana seryjnie do czołgów Leopard 2A4 i 2A5.

"Prace dotyczące wytrzymałości konstrukcji pocisku trwały od 2004 r., zakończenie prac badawczych i wdrożeniowych zbiegło się z konfliktem rosyjsko-ukraińskim" - powiedział współautor projektu ppłk dr hab. Marek Magier z WITU. Opracowano pocisk do przebijania wielowarstwowych pancerzy współczesnych czołgów. Jak wyjaśnił ppłk Magier, połączenie segmentów penetratora tuleją o pewnej elastyczności zapobiega złamaniu się pocisku w kontakcie z pancerzem. Docelowo producent ma dostarczyć wojsku 13 tys. takich pocisków, dotychczas dostarczono ponad połowę z tej liczby.

Inny nagrodzony projekt to system monitorowania i prognozy stanu technicznego struktury statku powietrznego z wykorzystaniem sieci czujników i systemu eksperckiego. Projekt Europejskiej Agencji Obrony (EDA) został zgłoszony przez Instytut Techniczny Wojsk Lotniczych, a w skład konsorcjum weszły także AGH, WZL Nr 1, Politechnika Mediolańska, produkująca śmigłowce grupa AgustaWestland i hiszpański instytut lotnictwa (Instituto Nacional de Tecnica Aeroespacial - INTA).

Kolejny międzynarodowy projekt EDA to modułowy lekki system trałowy MLM zgłoszony przez OBR Centrum Techniki Morskiej, zrealizowany przez konsorcjum z udziałem Norwegii, Francji, Włoch i Polski.

Przemysłowe Centrum Optyki zostało nagrodzone za zestaw modyfikacyjny kamery termowizyjnej KLW-1 zgłoszony przez WAT.(PAP)

brw/ karo/

Copyright © Fundacja PAP 2020