25.03.2019
PL EN
23.12.2016 aktualizacja 23.12.2016

Niedobór witaminy D związany z ryzykiem autyzmu

Dzieci kobiet, które w czasie ciąży mają deficyt witaminy D, są bardziej narażone na wystąpienie objawów ze spektrum autyzmu przed szóstym rokiem życia - wykazały badania, o których informuje pismo "Molecular Psychiatry".

Naukowcy z australijskiego Uniwersytetu Queensland we współpracy z kolegami z Uniwersytetu Erazma w Rotterdamie przeanalizowali blisko 4200 próbek krwi pobranych w latach 2002-2006 od ciężarnych kobiet, które uczestniczyły w programie badawczym "Generation R", prowadzonym w Holandii.

Długoterminowe obserwacje wykazały, że kobiety, które w 20. tygodniu ciąży miały niski poziom witaminy D we krwi, były bardziej narażone na urodzenie dziecka z autyzmem.

"Te badania dostarczają kolejnych dowodów na to, że zbyt niski poziom witaminy D ma związek z zaburzeniami neurorozwojowymi. Zastosowanie suplementacji u kobiet z niedoborem witaminy D może zatem zredukować ryzyko autyzmu" - mówi prof. John McGrath, autor analizy.

Witamina D powstaje w wyniku ekspozycji na promieniowanie słoneczne, w mniejszym stopniu dostarcza jej pożywienie. Suplementy z witaminą słońca są bezpieczne, niedrogie i powszechnie dostępne, dlatego warto dokładniej zbadać ich wpływ na zredukowanie ryzyka autyzmu - podkreśla prof. McGrath.

Podczas dalszych badań naukowcy zamierzają także skupić się na zależności pomiędzy niedoborem witaminy D u dzieci w pierwszych latach życia a ryzykiem rozwoju zaburzeń neurorozwojowych. (PAP)

koc/ mrt/

Copyright © Fundacja PAP 2019